مریم سامقانی زندانی سیاسی به‌ دلیل ابتلا به کرونا به مرخصی اعزام شد

شنبه, 2ام مرداد, 1400
اندازه قلم متن

استان‌وایر- «مریم سامقانی»، زندانی سیاسی در زندان به کرونای نوع «دلتا» مبتلا شد و پس از دو روز مخالفت با اعطای مرخصی و مسدود کردن کارت تلفن، سرانجام برای مرخصی از زندان آزاد شد.

یک منبع آگاه به «ایران‌وایر» می‌گوید دو روز پیش از مریم سامقانی و «ناهید تقوی»، دو زندانی سیاسی محبوس در زندان «اوین» تست «پی‌سی‌آر» کرونا گرفته شد و تا معلوم شدن نتیجه تست، آن‌ها را به قرنطینه منتقل کرده بودند.

این زندانی سیاسی با انتشار یک فایل صوتی که در اختیار «ایران‌وایر» قرار گرفته است، درباره وضعیت جسمی خود می‌گوید روز یک‌شنبه ۲۷ تیر۱۴۰۰ با افت فشار شدید بیهوش شده و هم‌بندی‌هایش او را به بهداری زندان منتقل کرده‌اند.

خبرگزاری «هرانا» گزارش داده است که این زندانی سیاسی روز ۳۰ تیر۱۴۰۰، پس از مثبت شدن تست کرونا، به مرخصی درمانی اعزام شده است. 

در روزهای گذشته، ویروس کرونا برای دومین بار تنها طی یک ماه گذشته در بند زنان زندان اوین شیوع پیدا کرد و هم‌چنان تعداد مبتلایان و زندانیانی که علایم کرونا در آن‌ها مشاهده‌ شده، رو به افزایش است.

در پی شیوع گسترده ویروس کرونا در زندان اوین، تاکنون «سپیده کاشانی»، «عالیه مطلب‌زاده»، «زینب همرنگ» و «مهیزاد پشت‌پناه» (با نام مستعار «شاپرک‌پناه») و ناهید تقوی به کرونا مبتلا شده‌اند.

شماری از زندانیان مبتلا به کرونا، از جمله عالیه مطلب‌زاده، سپیده کاشانی، مریم همرنگ و «زهرا جمالی» مرخصی اعطا شد.

مریم سامقانی در تاریخ هشتم تیرجهت اجرای حکم حبس در منزل خود بازداشت شد. نیروهای امنیتی در زمان بازداشت، تلفن همراه مریم سامقانی را ضبط کرده بودند.

این زندانی سیاسی در رابطه با پرونده‌ای که در سال ۱۳۹۹علیه او و چند متهم دیگر تشکیل شده بود، توسط دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی «افشاری» به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم شد که این حکم عیناً به تأیید دادگاه تجدیدنظر رسید.

مریم سامقانی در نهایت توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.