نگهداری بازداشت‌شدگان خوزستان در اردوگاه‌های نظامی به جای بازداشت‌گاه

یکشنبه, 10ام مرداد, 1400
اندازه قلم متن


استان‌وایر- شهرهای استان خوزستان در هفته‌های اخیر درگیر اعتراض‌های گسترده شهروندان به بحران آب در این استان بوده و معترضان خواستار توقف پروژه‌های انتقال آب از سرشاخه‌های رودخانه‌های کارون و دز بوده‌‌اند.

در جریان این تجمعات شمار زیادی از شهروندان بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شده‌اند.

روز گذشته یک منبع مطلع به ایران‌وایر خبر داد شماری از بازداشت‌شدگان در شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان به‌علت عدم وجود جا در بازداشت‌گاه‌های این شهرها به بیمارستان صحرایی «امام حسین» که در منطقه دارخوین و بین جاده اهواز- خرمشهر قرار دارد منتقل شده و در شرایطی دشوار نگهداری می‌شوند.

این منبع همچنان می‌گوید چیزی در حدود ۷۰ نفر از بازداشت‌شدگان این اعتراضات نیز به اردوگاه نظامی شهید باکری در نزدیکی خرمشهر منتقل شده‌اند.

از تعداد کشته و بازداشت شدگان اعتراضاتی که در شهرهای مختلف استان خوزستان رخ داد همچنان اطلاع دقیقی در دست نیست و مقامات قضایی و امنیتی تاکنون نه تنها آمار روشنی از این افراد اعلام نکرده‌اند که در مواردی در مقابل پرسش‌های خبرنگاران از «بی‌اطلاعی یا عدم اطلاع» از تعداد بازداشت‌شدگان سخن گفته‌اند.

قاسم ساعدی نماینده دشت‌آزادگان و هویزه، روز ششم مرداد ۱۴۰۰ در گفتگو با خبرگزاری ایلنا با ذکر اینکه که از تعداد کشته‌شدگان اعتراضات خوزستان اطلاعی ندارد گفت:‌«از جای ناشناسی به این جوانان تیراندازی شد و آنها را کشتند ولی شورای تامین خوزستان و شورای امنیت کشور در جهت جبران این حوادث و خسارات به خانواده‌ها برنامه دارد، چون اعضای این شورا نیز از کشته شدن افراد متاثر هستند.»

صادق مرادی، رییس کل دادگستری خوزستان، نیز روز سه‌شنبه پنجم مرداد ماه، وعده داد که «بخش قابل توجهی از معترضین ناآرامی‌های اخیر آزاد شدند و تعدادی دیگر نیز در روز‌های آتی و پس از طی کردن مراحل اداری قانونی آزاد می‌شوند.»

این در حالی است که منابع محلی تاکنون موفق شده‌اند هویت ۱۳ تن از جان‌باختگان در اعتراضات خوزستان را که با شلیک مستقیم گلوله از سوی نیروهای امنیتی جان باخته‌اند.

این منابع همچنین هویت دستکم ۱۲۰ نفر از بازداشت شدگان را احراز کرده‌اند و می‌گویند تاکنون بیش از ۳۵۰ نفر از معترضان در شهرهای مختلف این استان از سوی سازمان اطلاعات سپاه یا اداره اطلاعات دستگیر و به مکان‌های نامعلومی منتقل شده‌اند.

به گفته مقامات محلی شماری از این بازداشت‌شدگان کودک و نوجوان هستند و این موضوع نگرانی‌ها را در خصوص آن‌ها افزایش می‌دهد.

وعده‌های آزادی بازداشت‌شدگان از سوی مقامات جمهوری اسلامی در حالی صورت گرفته که در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی که در اعتراض به انتقال آب این استان به فلات مرکزی ایران صورت گرفت چند تن دیگر نفر بازداشت شدند.

وب‌سایت امتداد خبر داد که «ابراهیم الحایی، سالم انواری، ولید بدوی، سعید هلیچی و دو خانم» از جمله کسانی هستند که در تجمع روز جمعه، ۸ مرداد، در نوار ساحلی شهر اهواز بازداشت شده‌اند.

تجمعات اعتراضی شهروندان در خوزستان از شب پنجشنبه ۲۴ تیرماه  خوزستان در اعتراض به بی آبی و سوء مدیریت مسئولان، در این استان آغاز و در شهرهای مختلف کشور گسترش پیدا کرد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.