احسان مهرابی: خامنه‌ای، ویدیوی قدیمی از هاشمی و آخرین لگد به دولت روحانی

دوشنبه, 11ام مرداد, 1400
اندازه قلم متن
احسان مهرابی

پخش فیلم گفت‌وگوی «علی خامنه‌ای» و «اکبر هاشمی رفسنجانی» درباره رابطه با آمریکا از صداوسیما را می‌توان آخرین لگدهای رهبر جمهوری اسلامی به «حسن روحانی» در آخرین روزها دانست، هر چند «محمدحسین صفار هرندی»، وزیر ارشاد «محمود احمدی‌نژاد»، که در این برنامه تلویزیونی درباره این فیلم توضیح می‌داد، گفت که دولت روحانی در آخرین روزها است و «افتاده را نباید لگد زد.»

***

پنج روز پس از بدرقه همراه با نکوهش و تحقیر دولت حسن روحانی توسط رهبر جمهوری اسلامی، تلویزیون ایران فیلمی را از گفت‌وگوی خامنه‌ای و هاشمی رفسنجانی درباره آمریکا منتشر کرد.

  در این فیلم خامنه‌ای چندین بار ادعا می‌کند که اکبر هاشمی رفسنجانی در جلسه شورای عالی امنیت ملی گفته که رهبر جمهوری اسلامی درباره دلیل عادی نشدن روابط با آمریکا استدلال‌هایی دارد که من جوابی برایش ندارم.

 هاشمی رفسنجانی اما به این موضوع اشاره کرده و بر خلاف ادعای خامنه‌ای گفته بود: «خیلی بحث کردیم. یکی دو ساعت بحث کردیم و به نتیجه نرسیدیم. معمولا وقتی با ایشان اختلاف داشته باشم، نهایتا نظر ایشان را برای خودم حجت می‌دانم. چون ایشان رهبر هستند و حق اظهار نظر قاطع دارند.»

 او تاکید کرده بود: «گفتم نمی‌توانم حرف دیگری به شما بزنم و فقط مساله ما و خداست. بالاخره در روز قیامت از من و شما می‌پرسند چرا این‌ همه ضرر و مشکلات برای نظام و مسلمانان ایجاد شد. اگر این‌ها را بر عهده می‌گیرید، من دیگر حرفی ندارم. ایشان گفتند: بله، جواب خدا با من باشد.»

 در این فیلم هاشمی رفسنجانی می گوید که حسن روحانی متنی تهیه کرده بود که در آن منافع و ضررهای عادی‌سازی رابطه با آمریکا در دو ستون ذکر شده بود. خامنه‌ای اما در پاسخ به هاشمی رفسنجانی می‌گوید که در آن نامه تنها منافع رابطه با آمریکا ذکر شده بود، نه ضررهایش و «شما (هاشمی رفسنجانی) هم چند بند اضافه کرده بودید.» در این فیلم محمود احمدی‌نژاد، «محمود هاشمی شاهرودی» و «محسن رضایی» به این کنایه رهبر جمهوری اسلامی می‌خندند و هاشمی رفسنجانی نیز می‌گوید که «یک بخش کوچک ضررها» هم بود.

 این فیلم مربوط به دیدار اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام با رهبر جمهوری اسلامی در ۲۰فروردین۱۳۹۱ است.

 اصل ماجرای این نامه حسن روحانی و بحث‌های هاشمی رفسنجانی و خامنه‌ای درباره رابطه با آمریکا اما موضوع جدیدی نیست و بارها مطرح شده است.

 هاشمی رفسنجانی پیش از این دراین‌باره گفته بود: «آقای روحانی مشاور من و دبیر شورای عالی امنیت ملی بود. نظر او هم مثل من است که ما باید مسئله‌مان را با آمریکا حل کنیم. آقای روحانی برای منافع و ضررهای این کار دو ستون درست کرده بود. من بر آن اساس و نظر و ضمن اینکه خودم هم نظراتی داشتم و اضافه کردم.»

 پس از پخش این فیلم کوتاه ، محمدحسین صفار هرندی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در این برنامه تلویزیونی گفت که خامنه‌ای در این جلسه به اکبر هاشمی رفسنجانی اعتراض کرده و گفته، این حرف‌ها چیست که درباره رابطه با آمریکا می‌زنید.

 به گفته صفار هرندی، اشاره خامنه‌ای به مصاحبه اکبر هاشمی رفسنجانی با یک نشریه بوده است.

 در آن زمان اکبر هاشمی رفسنجانی در مصاحبه با فصلنامه مطالعات بین‌المللی گفته بود که در نامه خود، خواستار تعیین تکلیف هفت موضوع مهم توسط آیت‌الله خمینی شده که یکی از آن‌ها موضوع رابطه با آمریکا بوده است.

 او تاکید کرده بود: «بالاخره سبکی که الان داریم که با آمریکا نه حرف بزنیم و نه رابطه داشته باشیم، قابل تداوم نیست. آمریکا قدرت برتر دنیا است.»

 به گفته صفار هرندی، هاشمی رفسنجانی در این جلسه در پاسخ به رهبر جمهوری اسلامی گفته که «من این بحث‌ها را در زمان امام هم می‌گفتم» و خامنه‌ای نیز پاسخ داده که پاسخ ندادن آیت‌الله خمینی به این نامه هاشمی به معنای مخالفت او با درخواست عادی‌سازی رابطه با آمریکا بوده است.

 هاشمی رفسنجانی اما در دیدار با نمایندگان مجلس گفته بود: «اگر بحث‌هایم در مورد رابطه با آمریکا در آن نامه مورد ایراد بود، حتما حضرت امام در همان زمان پاسخ من را می‌دادند.»

 به گفته صفار هرندی، در پایان این نشست «حسن صانعی»، از اعضای دفتر آیت‌الله خمینی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، خطاب به خامنه‌ای گفته که «خوب است شما حاضران را منع کنید تا این موضوع را در بیرون مطرح نکنند» و رهبر جمهوری اسلامی هم پاسخ داده که «بله». صفار هرندی گفته که رهبر جمهوری اسلامی قصدی برای ممنوع کردن بیان جزییات این جلسه نداشته، اما در پاسخ به درخواست صانعی این موضوع را مطرح کرده است.

 از همین رو بود که دیگر افراد نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی نیز منع کردن او را جدی نگرفته و این جلسه را روایت کرده بودند. «مرتضی نبوی»، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در ۲۴آذر۱۳۹۹ روایتی از این جلسه را بیان کرده بود.

 بر اساس این روایت، خامنه‌ای خطاب به هاشمی رفسنجانی گفته بود که مصاحبه او با یک نشریه درباره رابطه با آمریکا «سبب سوءاستفاده دشمن شد» و در «بدترین وقت ممکن» بیان شد.

 «بدترین وقت ممکن» که خامنه‌ای به آن اشاره کرده، اما دقیقا زمانی است که ماجرای مذاکره مخفیانه بین ایران و آمریکا مطرح شده بود. حدود یک ماه پیش از این جلسه نیز نامه پادشاه عمان به خامنه‌ای درباره مذاکره با آمریکا تحویل شده بود.

 دو ماه پیش از جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز رسانه‌های بین‌المللی از مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا در عمان خبر داده بودند؛ اما علی‌اکبر ولایتی این گزارش‌‌ها را تکذیب کرده بود.

 شاید اکبر هاشمی رفسنجانی نیز با اطلاع از این مذاکرات فکر کرده بود، زمان برای سخن گفتن درباره رابطه با آمریکا مناسب است و یا اینکه او می‌تواند پس از علنی شدن ماجرا، این مذاکرات را با سخنان خود نیز مرتبط بداند.

 در سال‌های گذشته نیز رسانه‌های حامی رهبر جمهوری اسلامی ویدیوهای زیادی درباره تلاش هاشمی رفسنجانی برای بهبود رابطه با آمریکا منتشر کرده‌اند؛ اما هدف انتشار این فیلم جدید بیشتر «لگد زدن» به دولت حسن روحانی بوده است و تاکید بر اینکه اعتماد او به آمریکا و برجام اشتباه بوده است.

از: ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.