آخرین گزارش دولت روحانی: درآمدهای ارزی کشور در سال ٩٩ کمتر از نصف شد

جمعه, 15ام مرداد, 1400
اندازه قلم متن

محمد نهاوندیان معاون اقتصادی دولت دوازدهم

محمد نهاوندیان معاون اقتصادی دولت دوازدهم

معاون اقتصادی حسن روحانی رئیس‌جمهور سابق ایران با انتشار گزارشی درباره وضعیت اقتصادی کشور طی هشت سال گذشته از نصف شدن درآمدهای ارزی در سال ٩٩ و سقوط درآمد سرانه خبر داد.

محمد نهاوندیان معاون اقتصادی دولت دوازدهم آخرین گزارش تغییر و تحولات شاخص‌های اقتصادی و حوزه‌های بخشی را به صورت مقایسه شروع به کار و پایان کار دولت در تاریخ ۱۱ مرداد ماه سال جاری به رئیس جمهور سابق ارائه کرده است.

ارائه آمارهای شاخص‌های مهم اقتصادی در حالی است که طی چند سال گذشته دولت روحانی از ارائه هرگونه گزارش درباره درآمدهای ارزی و بودجه خودداری کرده بود. آخرین آمارهای بانک مرکزی درباره این موضوعات نیز به آذر ماه ۹۷ برمی‌گردد.

آمارهای ارائه شده توسط آقای نهاوندیان نشان می‌دهد پارسال کل درآمدهای ارزی کشور (صادرات نفت، محصولات نفتی، گاز، برق، کالاهای غیرنفتی و خدمات) ۴۸ میلیارد و ۶۱۴ میلیون دلار شده است که نسبت به سال ۹۸ یک سوم کاهش داشته، اما نسبت به سال ۹۷ کمتر از نصف شده است.

در حوزه نفت، صادرات کشور در سال ۹۹ نسبت به سال قبل آن ۳۷ درصد افت داشته و به ۱۸.۳ میلیارد دلار رسیده است. قبل از تحریم‌های آمریکا این رقم بالای ۶۰ میلیارد دلار بود.

صادرات کالاهای غیرنفتی نیز پارسال نسبت به سال ۹۸ حدود ۱۱ درصد افت داشته است.

سقوط صادرات و درآمدهای ارزی کشور باعث شده است واردات کشور از ۶۷ میلیون دلار در سال ۹۱ به ۵۲.۲ میلیارد دلار در سال ۹۸ افت کند و پارسال نیز این رقم به ۴۶.۶ میلیارد دلار کاهش یابد.

اما بیشترین افت درآمدهای ارزی در سال گذشته مربوط به صادرات خدمات می‌شود.

ایران طی سال‌های گذشته سالانه حدود ۱۱ میلیارد دلار صادرات خدمات داشت، اما پارسال این رقم به ۳.۳ میلیارد دلار سقوط کرد. به نظر می‌رسد شیوع گسترده کرونا در ایران و بسته شدن مرزها عامل اصلی سقوط صادرات خدمات بوده است.

بخش خدمات نیمی از اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهد و بیش از نیمی از شاغلان کشور نیز در این حوزه فعال هستند.

آمارهای ارائه شده توسط آقای نهاوندیان نشان می‌دهد پارسال بیش از یک میلیون شغل از بین رفته است و متوسط درآمد سرانه کشور از ۶.۱ میلیون تومان در سال ۹۲ (به قیمت ثابت سال ۹۰) به حدود ۴.۹ میلیون تومان در سال گذشته خورشیدی سقوط کرده است.

درآمد سرانه کشور عبارت است از تقسیم تولید ناخالص داخلی به تعداد شهروندان کشور.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فارس و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.