دو زندانی در زندان دیزل آباد کرمانشاه اعدام شدند

سه شنبه, 19ام مرداد, 1400
اندازه قلم متن


خبرگزاری هرانا –دوشنبه ۱۸ مرداد، حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، در زندان دیزل آباد کرمانشاه به اجرا درآمده است. همچنین اوایل تیرماه سال جاری یک زندانی دیگر با اتهام مشابه در این زندان اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۰، یک زندانی در زندان دیزل آباد کرمانشاه اعدام شد.

هویت این زندانی افشار مینایی اهل شهرستان پاوه احراز شده است.

آقای مینایی سال ۹۵ به اتهام قتل بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

همچنین سازمان حقوق بشر ایران، از اعدام یک زندانی دیگر در اوایل تیرماه سال جاری در این زندان خبر داد.

در این گزارش هویت این زندانی مسعود اسفندیاری، حدودا ۳۵ ساله، عنوان شده است.

در گزارش سازمان حقوق بشر ایران به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “مسعود اسفندیاری حدود ۱۳ سال قبل، نامزد خود را که دختر عمویش هم بود، به قتل رسانده بود. خانواده مقتول تا آخرین لحظه حاضر به رضایت نشدند، و حتی مجبور شدند، با توجه به نصف بودن دیه زن نسبت به مرد، مبلغ ۱۶۰ میلیون تومان نیز به عنوان تفاضل دیه، پرداخت کنند”.

اجرای حکم این زندانیان تاکنون توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.