امیرعبداللهیان: در سیاست خارجی راه قاسم سلیمانی را ادامه می‌دهم

دوشنبه, 25ام مرداد, 1400
اندازه قلم متن

حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان © تسنیم

به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان، نامزد پیشنهادی ابراهیم رئیسی برای هدایت وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی در ملاقات با نمایندگان مجلس گفته است که او در سیاست خارجی ادامه‌دهندۀ مشی قاسم سلیمانی فرماندۀ پیشین سپاه قدس خواهد بود.

“فارس” به نقل از غلامرضا منتظری عضو مجلس شورای اسلامی نوشت که وزرای پیشنهادی امور خارجه، کشور، بهداشت و اقتصاد با  اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس ملاقات کردند و در این ملاقات حسین امیرعبداللهیان، وزیر پیشنهادی امور خارجه، از جمله گفته است که “بخش قابل توجه ای از تجربیات وی مربوط به زمانی است که با [قاسم] سلیمانی همکاری داشته و در حوزه سیاست خارجی راه قاسم سلیمانی را ادامه خواهد داد.”

پیش از این، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه دولت داوزدهم، در مصاحبه‌ای جنجالی اعتراف کرده بود که ٩٨ درصد سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را به ویژه در منطقه سپاه قدس و فرماندۀ پیشین آن قاسم سلیمانی رقم زده اند. این سیاست مبتنی بر ایجاد، تقویت و گسترش سازمان‌های شبه نظامی در کشورهای منطقه برای بسط نفوذ و سیاست جمهوری اسلامی ایران بوده است. حسین امیرعبداللهیان، معاون پیشین وزیر امور خارجه در امور آفریقا و کشورهای خاورمیانه بوده است. او پس از برکناری توسط محمدجواد ظریف، مشاور رئیس مجلس، محمدباقر قالیباف، در امور خارجی شد.

حسین امیرعبداللهیان در ملاقات با نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین گفته است که او برای تعیین “نحوۀ برخورد با برجام می کوشد در مشورت با متخصصان الگو و سازوکاری جدید تهیه کند.” عبداللهیان همچنین گفته است که وی در پی تقویت “دیپلماسی فرهنگی” است و قصد دارد “بخش اقتصادی را در سفارتخانه های ایران در کشورهای مختلف تقویت کند.”  

در ملاقات با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس، سردار پاسدار، احمد وحیدی، یکی دیگر از فرماندهان پیشین سپاه مقدس که به عنوان وزیر جدید کشور به مجلس پیشنهاد شده شرکت داشت. او در این کمیسیون گفت که از اهداف وی “کادرسازی در وزارت کشور برای تقویت سرمایه‌های انسانی این وزارتخانه است.”

احمد وحیدی، به دلیل دست داشتن در انفجارهای آرژانتین در اوائل دهۀ ١٩٩٠ که به کشته و زخمی شدن صدها یهودی این کشور منجر شد، از سوی پلیس بین الملل تحت پیگرد قانونی قرار دارد.    

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.