نرخ دلار از مرز ۲۷ هزار تومان عبور کرد

سه شنبه, 26ام مرداد, 1400
اندازه قلم متن

بعد از یک دوره نسبی آرامش در بازار ارز، نرخ دلار از حدود ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان در ابتدای تیرماه، روند صعودی گرفته است و روز دوشنبه، ۲۵ مرداد به ۲۷ هزار و ۱۰۰ تومان رسید.

نرخ دلار طی روز جاری نسبت به روز یکشنبه ۱۵۰ تومان رشد داشته است. ابتدای ماه جاری نیز نرخ دلار زیر ۲۵ هزار تومان بود.

هنوز مقامات ایران علت شتاب گرفتن رشد نرخ ارز از ابتدای تیرماه را اعلام نکرده‌اند، اما گزارش ۱۹ مردادماه خزانه‌داری کل کشور نشان می‌دهد در دوماهه ابتدایی سال جاری خورشیدی تنها ۲.۵ درصد از درآمدهای نفتی پیش‌بینی شده در بودجه دولتی محقق شده‌ است.

نفت مهمترین منبع تامین ارز کشور است، اما ایران بر اثر تحریم‌ها هم با افت چشمگیر صادرات نفت مواجه است و هم در دریافت ارز و انتقال آن به کشور دچار مشکل شده است.

با اینحال، آمارهای شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها نشان می‌دهد متوسط صادرات روزانه نفت ایران در نیمه ابتدایی سال جاری میلادی به ۶۵۰ هزار بشکه رسیده است که بیش از دو برابر دور متوسط پارسال است.

ایران در بودجه سال جاری صادرات روزانه ۲.۳ میلیون بشکه نفت را گنجانده بود و با این حساب، در عمل بیش از یک چهارم این رقم محقق شده است. از طرفی در بودجه امسال قیمت نفت بشکه‌ای ۴۰ دلار در نظر گرفته شده بود، اما در دو ماه ابتدایی سال جاری این رقم بالای ۶۰ دلار بود.

بدین ترتیب دقیقا معلوم نیست چرا تنها ۲.۵ درصد بودجه نفتی در فروردین و اردیبهشت امسال محقق شده است، در حالی که این رقم باید حداقل ۳۵ درصد باشد.

نرخ دلار ابتدای سال گذشته میلادی ۱۶ هزار تومان بود، اما پاییز پارسال به حدود ۳۲ هزار تومان اوج گرفت. با تزریق چشمگیر دلار توسط بانک مرکزی به بازار در برهه‌ای از زمان، نرخ دلار برای چند ماه با افت و خیزهایی روند نزولی گرفت و حتی اواخر بهار امسال به زیر ۲۱ هزار تومان نیز رسید، اما دوباره روند صعودی گرفت.

با استفاده از گزارش‌های سایت‌های نرخ ارز، رادیو فردا. د.خ.ر.ح

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.