زخمی شدن دو کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی بانه

پنجشنبه, 28ام مرداد, 1400
اندازه قلم متن


خبرگزاری هرانا – روز سه شنبه ۲۶ مردادماه، در پی تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرستان بانه، دو کولبر زخمی شدند.

یه گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز سه‌شنبه ۲۶ مردادماه ۱۴۰۰، در پی تیراندازی نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی هنگه‌ژال از توابع شهرستان بانه، دو کولبر زخمی شدند.

بر اساس این گزارش، هویت این کولبران خلیل خالدی فرزند عبدالله و فریدون محمدزاده فرزند محمود از اهالی روستای “زرواو سفلی” از توابع شهرستان بانه عنوان شده است.

در این گزارش آمده است، آقایان خالدی و محمدزاده در میان جمعی دیگر از کولبران، بدون اخطار قبلی، از فاصله‌ی نزدیک و به ظن حمل کالای قاچاق هدف شلیک مستقیم این نیروها قرار گرفته اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۰ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۳۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۹ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۴ کولبر زخمی شدند و ۵ کولبر جان باختند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.