عفو بین‌الملل با اشاره به کشتار هزاره‌ها توسط طالبان خواستار واکنش فوری شورای امنیت شد

شنبه, 30ام مرداد, 1400
اندازه قلم متن


ایران اینترنشنال
سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی از کشتار هزاره‌ها به دست طالبان خبر داد و خواستار تصویب قطعنامه‌ای فوری در شورای امنیت سازمان ملل و همچنین تشکیل مکانیسمی در شورای حقوق بشر این سازمان برای مستندسازی جنایات شد.

عفو بین‌الملل در گزارش جدید خود اعلام کرد که نیروهای طالبان بین ۱۳ تا ۱۵ تیرماه هنگام تصرف شهر مالستان در ولایت غزنی، ۹ نفر از مردان هزاره را در یکی از روستاها با شکنجه و شلیک به سرشان کشتند.

بر اساس این گزارش، نیروهای طالبان «شش مرد را با شلیک گلوله و سه مرد را با شکنجه شدید تا دم مرگ» در روستای مُنده‌درخت کشتند که یکی از آنها را «با دستار خودش خفه کرده و عضلات بازوهایش را بریده بودند».

در هفته‌های اخیر شمار زیادی از کاربران افغان تصاویر و گزارش‌هایی درباره «فاجعه مالستان» و «آنچه در مالستان گذشت» در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.

هزاره‌ها که عمدتا شیعه‌اند سومین گروه جمعیتی بزرگ افغانستان را تشکیل می‌دهند.

پیش از این کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز طالبان را به قتل ۴۸ نفر، از جمله ۲۷ غیرنظامی، در شهر مالستان متهم کرده‌ بود.

سفارت آمریکا در کابل نیز داعش و طالبان را به کشتن این افراد متهم و تاکید کرده بود که این اقدام اگر واقعیت داشته باشد می‌تواند جنایت جنگی تلقی شود.

به گفته عفو بین‌الملل، این تنها بخشی از اقدامات طالبان است، چرا که این گروه تلفن همراه را در بسیاری مناطق قطع کرده و فیلم‌ها و عکس‌هایی را که در این مناطق به اشتراک گذاشته می‌شود کنترل می‌کند.

اگنس کالامار، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل، از شورای امنیت سازمان ملل خواست که با تصویب یک قطعنامه فوری از طالبان بخواهد قوانین بین‌المللی حقوق بشر را رعایت و امنیت همه افغان‌ها از هر قوم و مذهبی را تضمین کنند.

کالامار همچنین تاکید کرد: «شورای حقوق بشر سازمان ملل باید با تشکیل ساز و کار تحقیقاتی قدرتمندی، شواهد جنایات در حال انجام و موارد نقض حقوق بشر در افغانستان را جمع‌آوری و حفظ کند.»

به گفته دبیرکل عفو بین‌الملل، راه‌اندازی این مکانیسم برای تصمیم‌گیری آگاهانه جامعه بین الملل و مبارزه با مصونیت از مجازات افرادی که به جنایت در این کشور دامن می زنند حیاتی است.

طالبان هنگام سلطه بر کابل اعلام عفو عمومی کرد اما بنابر یک سند جدید که به سازمان ملل ارائه شده، نیروهای این گروه جست‌وجوی خانه به خانه را برای یافتن افرادی که با نیروهای خارجی یا دولت برکنار شده افغانستان همکاری داشته‌اند آغاز کرده است.

در همین حال پتر لیمبورگ، مدیرعامل دویچه‌وله، کشته شدن یکی از اعضای خانواده خبرنگار این رسانه در کابل را به «شدیدترین شکل» محکوم کرد و از دولت آلمان خواست برای خروج همکاران این رسانه از افغانستان اقدام کند. طالبان در جست‌وجوی خبرنگار دویچه‌وله، یکی از اعضای خانواده‌اش را به ضرب گلوله کشتند.

مدیرعامل دویچه‌وله تاکید کرد که طالبان در حال جست وجوی سازمان‌یافته برای شناسایی روزنامه‌نگاران در کابل و سایر ولایات هستند.

همزمان، روزنامه گاردین گزارش داده است که به بیش از ۱۰۰ محافظ امنیتی سفارت بریتانیا در افغانستان اعلام شده دولت بریتانیا از آنان محافظت نخواهد کرد، زیرا در پی سقوط کابل، همکاری شرکت پیمانکار آنها، با سفارت بریتانیا پایان یافته است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.