چرا مجلس چشم بر فساد مسعود سلطانی‌فر بسته بود؟

سه شنبه, 2ام شهریور, 1400
اندازه قلم متن
پیام یونسی‌پور

«ایران‌وایر» مرداد سال ۱۳۹۹ به فهرستی از مدیران منصوب شده از سوی «مسعود سلطانی‌فر»، وزیر ورزش و جوانان ایران اشاره کرد که یا پرونده باز فساد مالی در دستگاه‌های قضایی کشور داشتند یا مورد پیگرد قضایی قرار گرفتند و بازداشت شدند

«محمدمهدی فروردین»، رییس فراکسیون ورزش و جوانان مجلس شورای اسلامی، گفته است که ۱۳ مدیرکل استانی وزارت ورزش «به دلیل فساد» در زندان‌های ایران هستند

«محمدمهدی فروردین»، رییس فراکسیون ورزش و جوانان مجلس شورای اسلامی، گفته است که ۱۳ مدیرکل استانی وزارت ورزش «به دلیل فساد» در زندان‌های ایران هستند و به همین دلیل او و اعضای این فراکسیون، تدوین تحقیق و تفحص از وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک در دولت «حسن روحانی» را در دستور کار دارند.

«ایران‌وایر» مرداد سال ۱۳۹۹ به فهرستی از مدیران منصوب شده از سوی «مسعود سلطانی‌فر»، وزیر ورزش و جوانان ایران اشاره کرد که یا پرونده باز فساد مالی در دستگاه‌های قضایی کشور داشتند یا مورد پیگرد قضایی قرار گرفتند و بازداشت شدند.

حالا در پایان دولت حسن روحانی، «محمدمهدی فروردین» نیز به لشکر نمایندگانی که در مجلس در پی فساد دولت پایان‌یافته هستند، اضافه شده است.

***

سیزدهم مرداد ۱۳۹۹ وقتی مسعود سلطانی‌فر به عنوان وزیر ورزش و جوانان، طی حکمی «کوروش صبوریان» را به‌عنوان سرپرست فدراسیون اسکی ایران منصوب کرد، در جلسه معارفه‌ او را «فردی ارزشی» و «پایبند به ارزش‌های انقلاب» دانست که «سوابقی درخشان» از «خدمات شایسته به نظام جمهوری اسلامی» در کارنامه دارد.

یکی از سوابق درخشان آقای صبوریان، ریاست اداره کل تربیت‌بدنی وزارت ورزش در استان خراسان رضوی بود که همین را هم سال ۱۳۹۷ با حکم مسعود سلطانی‌فر گرفته بود. اما سه روز پس از انتصاب او در خراسان رضوی، از سوی دادستانی کل کشور، به دلیل آنچه «فساد مالی» و «اخلال در سیستم مالی کشور» خوانده می‌شد، بازداشت شده بود.

کوروش صبوریان به جرم اخلال در سیستم بانکی کشور، استفاده از وام‌های بانکی و عدم بازپرداخت آن‌ها در پاییز ۱۳۹۷ بازداشت و کمی بعد، با وساطت و وثیقه غیرمستقیم «علی سلطانی‌فر»، آقازاده وزیر ورزش و جوانان، آزاد می‌شود.

پاییز سال ۱۳۹۷ و درحالی که مدیرکل تربیت بدنی وزارت ورزش در استان خراسان رضوی از سوی دادستانی کل کشور بازداشت شده بود، مسعود سلطانی‌فر حکم به ریاست «فرزاد فتاحی»، مدیرکل سابق ورزش و جوانان استان سمنان، این بار در استان خراسان رضوی می‌دهد. اما آقای فتاحی هم خرداد ۱۳۹۸ توسط ماموران دادستانی استان، به دلیل «فساد مالی» بازداشت می‌شود.

مثالی دیگر را که کمی هم شناخته شده‌تر است، می‌توان «ایرج عرب»، مدیرعامل سابق باشگاه پرسپولیس دانست. ایرج عرب پرونده فساد مالی‌اش هم‌اکنون در وزارت اطلاعات باز است، اما سال ۱۳۹۸ از سوی وزیر ورزش و جوانان به عنوان سرپرست فدراسیون دوومیدانی منصوب شد و تا امروز بر همین مسند حضور دارد.

شاهکار مسعود سلطانی‌فر، در انتصاب «اسماعیل خلیل‌زاده» بود. خبرآنلاین دی‌‌ماه ۱۳۹۸ در گزارشی از روابط اقتصادی مسعود سلطانی‌فر و اسماعیل‌ خلیل‌زاده در دهه هفتاد خورشیدی پرده برداشت؛ زمانی که وزیر کنونی ورزش و جوانان ایران استان‌دار گیلان بود. در این گزارش به شراکت در کارخانه «ابریشم گیلان» اشاره شده بود.

همین‌طور خبرگزاری دانشجو نیز تایید کرد که رابطه «دوستانه» و «اقتصادی» وزیر ورزش و اسماعیل‌ خلیل‌زاده به سال‌های حضور مسعود سلطانی‌فر در استان‌داری گیلان برمی‌گردد.

زمانی که اسماعیل خلیل‌زاده از سوی مسعود سلطانی‌فر به ریاست هیات‌مدیره استقلال رسید، خبرهایی از چرایی این انتصاب هم شنیده می‌شد. برخی مدعی بودند که اسماعیل خلیل‌زاده به دلیل قدرت اقتصادی‌اش، بیشترین نقش را در انتصاب و سپس حفظ مسعود سلطانی‌فر در استانداری گیلان داشت.

۲۷ بهمن ۱۳۹۹ «ابراهیم رئیسی» رییس وقت قوه قضاییه جمهوری اسلامی در نشست تخصصی «احیای حقوق عامه» که در رشت برگزار شد، با اشاره به سخنان یکی از اعضای حاضر در این جلسه در رابطه با اراضی شرکت ابریشم گفت: «سندی که گفته شد در سال ۱۳۸۲ در مورد اراضی شرکت ابریشم به طور غیرقانونی گرفته شده، باید ابطال شود.»

ابراهیم رئیسی ادعا کرد این سند غیرقانونی بوده و با «زد و بند» گرفته شده و حتما باید ابطال شود. خبرگزاری فارس رسانه نزدیک به نهادهای امنیتی و سپاه پاسداران، کدهای ابراهیم رئیسی را با این گزارش باز کرد؛ «چوب حراج به صنایع ابریشمی گیلان».

در این گزارش تاکید شده بود که سهام‌داران عمده این شرکت، بانک صنعت و معدن بودند که طبق اعلام شرکت گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند (هلدینگ وابسته به بانک صنعت و معدن) در دهه هشتاد شمسی و در زمان «استان‌داری» مسعود سلطانی‌فر در گیلان، به اسماعیل خلیل‌زاده واگذار شد.  

هشتم اردیبهشت سال جاری رسانه‌های ایران از بازداشت اسماعیل خلیل‌زاده به دلیل «فساد مالی» خبر دادند. هرچند که رسانه «ورزش سه» این خبر را جعلی دانست و فساد مالی اسماعیل خلیل‌زاده را تکذیب کرد، اما دوازدهم اردیبهشت این خبر به صورت رسمی از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی تایید شد.

در سیاهه مدیرانی که پیش یا پس از انتصاب از سوی مسعود سلطانی‌فر به فساد مالی متهم شده‌اند، می‌توان نام مدیرانی مانند «مهدی شریفی نیک‌نفس» عضو هیات مدیره باشگاه استقلال و یکی از متهمان پرونده فساد در پتروشیمی که به امارات گریخت، «محمد مشهدی آقایی» مدیرکل تربیت بدنی قزوین که به دلیل فساد مالی و اختلاس بازداشت شد و «محسن جهانشیر»، مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان را که به دلیل مشارکت در اختلاس و جعل مهر فروشگاه‌های کالای ورزشی دستگیر شده بود، هم می‌توان دید.

اما محمدمهدی فروردین تا امروز نه تنها در قبال تمامی احکام مشکوک وزیر ورزش و جوانان سکوت کرده بود که حتی در قبال اسف‌بارترین پرونده مسعود سلطانی‌فر نیز واکنشی نشان نداد.

سی‌ام خرداد ۱۳۹۹ ایران وایر در گزارشی به جزییات دست داشتن مسعود سلطانی‌فر در «پول‌‌شویی» برای «امید اسدبیگی» مدیر متهم به اختلاس نیشکر هفت‌تپه اشاره کرد. با این وجود نه محمد مهدی فروردین رییس کمیسیون ورزش و نه نهادهای امنیتی به این پرونده مسعود سلطانی‌فر ورود نکرده بودند.

رییس کنونی فراکسیون ورزش و جوانان مجلس شورای اسلامی، سال ۱۳۹۶ برای اولین بار به عنوان دستیار دوم تیم قشقایی شیراز شد. دو سال بعد هم حکم سرمربی‌گری همین تیم را از مدیران وقت این باشگاه گرفت.

اما محمدمهدی فروردین تا پیش از آن کجا بود؟ مبدا اولیه‌اش «تربیت بدنی سپاه پاسداران شیراز» است. او را چه در باشگاه قشقایی، چه در «هیات فوتبال استان فارس» و چه به عنوان یک معلم، به عنوان «اصول‌گرا» و راست رادیکال می‌شناختند. همین‌‌طور کنار مربی‌گری پاره وقت، دبیر قرآن و پرورشی دبیرستان‌های پسرانه شیراز هم بود.

«کاووس عباسی»، رییس «هیات فوتبال شیراز» در خاطرات شفاهی‌اش گفته بود که بارها شخصی به نام «فروردین» از او درخواست ملاقات می‌کرده و جواب رد می‌گرفته است. خود شخص سرهنگ کاووس عباسی یکی از مهم‌ترین مهره‌های سپاه در فوتبال شیراز محسوب می‌شود. از اواخر دهه ۱۳۸۰ همکاری‌اش را با «بسیج ورزشکاران» به صورت موازی با فعالیت‌های اطلاعاتی‌اش در سپاه آغاز کرد. در عین حال یکی از موسسان شرکت «گلستان سازان سحاب» نیز محسوب می‌شود؛ شرکتی که از ساخت‌وساز «مسکن مهر» در استان فارس تا پیمانکاری پروژه این استان را برعهده دارد.

به عبارتی مربی راست افراطی فوتبال شیراز، حتی برای سرهنگ سپاه پاسداران در این استان هم شناخته شده نبود.

محمدمهدی فروردین پنجم فروردین‌ ۱۳۹۹ از آموزش و پرورش استان فارس استعفا می‌دهد و این بار به جای نیمکت مربی‌گری به عنوان نماینده، به مجلس شورای اسلامی می‌رود.

نخستین اظهارنظرش، نشانه‌هایی از میزان درکش از موقعیت، جایگاه و محدوده اختیاراتش به عنوان نماینده مجلس را داشت: «این قول را به مردم می‌دهم که تمام تلاش خود را برای بازگشت برنامه ۹۰ و عادل فردوسی‌پور به صداوسیما انجام خواهم داد.»

محمدمهدی فروردین در نقد وزارت ورزش و جوانان گفته است: «فراکسیون ورزش مجلس ۲۰ روز قبل از اعزام ورزشکاران به المپیک نامه‌ای به کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش ارسال کرد تا لیست همراهان ورزشکاران که به رقابت‌های توکیو رفته‌اند را به مجلس بدهند، اما آن‌ها این کار را نکرده و پنهانکاری داشته‌اند که این تخلف قابلیت پیگیری دارد.»

موضوع اصلی، تلاش‌های آقای فروردین برای قرار گرفتن در هر دو فهرست اعزامی از ایران به توکیو بود. مجلس شورای اسلامی، طی سه دهه اخیر، از تمامی اعزام‌های ورزشکاران یا تیم‌های ملی ایران به رقابت‌های المپیک، جام جهانی و جام ملت‌های آسیا سهم‌خواهی می‌کند.

روشن‌ترین نمونه‌اش، فریادهای «حمید رسایی» نماینده تندروی سابق مجلس شورای اسلامی بود که پس از مخالفت فدراسیون فوتبال با اعزامش به جام جهانی برزیل در راه‌روهای مجلس فریاد زده بود: «اگر قرار باشد من نروم، پس چه کسی باید برود به آن خراب شده؟»

فساد سیستماتیک مسعود سلطانی‌فر، در ورزش ایران اثبات شده است. اما شاید یکی از راه‌های نجات او، نمایندگانی باشند که در مجلس پیگیر این فسادها هستند.

از: ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.