«چهار درصد» دیگر از تالاب هورالعظیم ظرف پنج روز خشک شد

پنجشنبه, 4ام شهریور, 1400
اندازه قلم متن

نمایی از تالاب هورالعظیم در استان خوزستان

رادیو فردا

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان می‌گوید تنش در تالاب هورالعظیم زیاد است و شرایط زیست آبزیان تالاب رو به نگرانی است و تنها راه حل جلوگیری از مرگ و میر گسترده ماهیان، اختصاص حق‌آبه تالاب است.

محمدجواد اشرفی روز چهارشنبه سوم اردیبهشت گفت که در کمتر از پنج روز، «چهار درصد» از مساحت تالاب هورالعظیم را از دست دادیم یعنی تالاب در هفته گذشته حدود ۷۲.۵ درصد آب داشت اما در پایش جدید، مساحت دارای آب هورالعظیم ۶۸.۵ درصد بود که این اتفاق بد است.

به‌گفته او، «در کارگروه سازگاری با کم‌آبی با سازمان آب و برق خوزستان توافق شد که از خردادماه تا پایان شهریورماه، ۲۵۹ میلیون مترمکعب حق‌آبه تالاب داده شود اما این اتفاق رخ نداده است».

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت در ۲۰ روز گذشته متوسط حداکثر آبی که وارد تالاب شد، سه متر مکعب در ثانیه بود در حالی که باید ۲۴ مترمکعب در ثانیه آب وارد تالاب شود و از طرفی نیز گرمای امسال خاص است و روزانه ۳۰ مترمکعب در ثانیه تبخیر آب در تالاب هورالعظیم رخ می‌دهد.

اخیرا چند مقام رسمی دولت ایران، از جمله احمدرضا لاهیجان ‌زاده، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ایران اعلام کردند که وزارت نفت برای کاهش هزینه استخراج نفت از این منطقه توسط شرکت‌های چینی، مجوز خشک کردن بخشی از تالاب را در سال ۱۳۸۹ از شورای عالی امنیت ملی گرفته بود.

وی گفته بود که هورالعظیم، به پیشنهاد یک شرکت نفتی چینی و با مجوز شورای امنیت ملی ایران خشک شد.

در ماه‌های گذشته بحران کم‌آبی در خوزستان به اعتراضات گسترده مردمی در این استان و دیگر استان‌ها منجر شد که توسط نهادهای امنیتی و نظامی به شدت سرکوب شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.