با همکاری دانشگاه نورت ایسترن: «ثبت یک تالار دانشگاهی در آمریکا به نام دکتر مصدق»

شنبه, 30ام شهریور, 1392
اندازه قلم متن

گزارش / رادیو کوچه
نخستین تالار دانشگاهی که به نام «دکتر محمد مصدق» نخست وزیر پیشین و رهبر ملی شدن نفت ایران ثبت شده، در دانشگاه «نورت ایسترن» شهر شیکاگو به همت بنیاد دانشگاهی دکتر مصدق پس از دو سال رایزنی و برنامه‌ریزی نام‌گذاری خواهد شد.
بنیاد دانشگاهی دکتر محمد مصدق از دوازده سال پیش با برگزاری کنفرانس‌هایی در دانشگاه نورت ایسترن شهر شیکاگو آغاز به کار کرد. این بنیاد تاکنون علاوه بر شیکاگو در شهر‌ها و دانشگاه‌های دیگر امریکا هم برنامه‌هایی در تجلیل از نخست وزیر پیشین ایران برگزار کرده و در سال ۲۰۰۱ کتابی به نام (تجربه مصدق در چشم انداز آینده ایران) به همت امیرهوشنگ کشاورز صدر و دکتر حمید اکبری، مدیر اجرایی این بنیاد، منتشر کرد.
این کتاب شامل ۱۸ مقاله است که توسط پژوهشگران ایرانی در یک گردهمایی علمی پیرامون مسائل جنبش ملی در ایران ایراد شده بود.

talar mossadegh1بنیاد دانشگاهی دکتر محمد مصدق در سال ۲۰۰۳ کنفرانس دو زبانه‌ای به نام واژگونی دموکراسی در ایران و گواتمالا با حضور چهره‌هایی مانند دکتر سعید فاطمی – خواهرزاده دکتر حسین فاطمی و از همراهان دکتر مصدق در دادگاه لاهه و آخرین بازمانده از کسانی که در روز کودتای ۲۸ مرداد در منزل دکتر مصدق با او ملاقات کردند – محمود گودرزی، ژانت آفاری، سیروس بینا، استفان کینزر و امی گودمن برگزار کرد.
این بنیاد در سال ۲۰۰۶ کنفرانس دو زبانه دیگری به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب مشروطیت با عنوان دموکراسی در ایران، خاورمیانه و آسیای مرکزی با شرکت امیر هوشنگ کشاورز صدر، داریوش آشوری، تورج اتابکی، فخرالدین عظمیمی، رضا دقتی و بسیاری از صاحبنظران غیر ایرانی برگزار کرد.
بین سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ هم کنفرانس‌های یک‌روزه‌ای در زمینه دموکراسی و حقوق بشر در برمه و رهبر زندانی‌اش، آنگ سان سوچی در دانشگاه نورت ایسترن برگزار کرد و سخنرانانی چون مورا استیونز، چی می‌کوانک و باربارا ویکتور در این کنفرانس و میزگرد‌ها شرکت کردند.

talar mossadegh2در سال ۲۰۰۹ بنیاد دانشگاهی مصدق به مناسبت سی امین سال انقلاب ۱۳۵۷ در ایران یکی از بزرگ‌ترین کنفرانس‌های مربوط به انقلاب‌های جهان را که برای ۶ روز جریان داشت را در دانشگاه نورت ایسترن با شرکت شمار زیادی از صاحبنظران از آمریکا و اروپا برگزار کرد. دو روز آخر این کنفرانس به فارسی بود و اختصاص به ارزیابی دولت بختیاربا شرکت پژوهشگران و اساتید سر‌شناس از جمله شهلا شفیق، رضا دانشور، لادن برومند، مهرداد مشایخی و مهرداد درویش‌پور، داشت.
این بنیاد در سال ۲۰۱۱ دوباره کنفرانس دو زبانه‌ای درباره مبارزه و تغییر مسالمت آمیز به عنوان یک استراتژی در ایران و برمه برگزار کرد و در سال ۲۰۱۲ نخستین بورسیه‌های دانشجویی‌اش به دو دانشجوی ایرانی اهدا شد.

talar mossadegh3در سال ۲۰۱۰ مسوولین و همراهان بنیاد با فکر نام‌گذاری نخستین تالار دانشگاهی در جهان به نام دکتر محمد مصدق با ریاست کنونی دانشگاه نورت ایسترن شهر شیکاگو وارد گفتگو شدند و مسوولین این دانشگاه با نام‌گذاری تالاری در این دانشگاه به نام رهبر ملی شدن نفت ایران موافقت کردند و با توجه به شصت و دومین سالروز سفر نخست وزیر پیشین ایران به ایالات متحده روز پنجم اکتبر را برای نامگذاری تالار برگزیدند. ریاست دانشگاه برای این نامگذاری از خانواده دکتر مصدق درخواست اجازه نمود و دکتر هدایت متین دفتری و مجید بیات طی نامه‌ای موافقت خود را با این نام‌گذاری اعلام کردند.
تالار دکتر مصدق در دانشگاه نورت ایسترن روزانه شاهد حضور صد‌ها دانشجو و اساتید دانشگاه است.
امسال همزمان با نام گذاری این تالار در چهارم و پنجم اکتبر کنفرانسی به نام (تداوم میراث دکتر مصدق در آیندگان) به یاد مرحوم (امیر هوشنگ کشاورز صدر) پژوهشگر برجسته امور روستایی ایران و از فعالان جنبش ملی ایران برگزار می‌شود و افرادی مانند نادر اسکویی، هنگامه افشار، سیروس بینا، فخرالدین عظیمی، قباد فخیمی، اردشیر لطفعلیان، پرستو فروهر، فرهنگ فرهی، آرش نوروزی و ابراهیم نوروزی در آن به سخنرانی پیرامون تداوم میراث مصدق برای آیندگان سخنرانی خواهند کرد. پس از انجام مراسم نامگذاری تالار، لیلا فروهر به صورت افتخاری کنسرتی را اجرا خواهد کرد.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.