علی لاریجانی: تعلل وزارت بهداشت مانع ورود ۱۸ میلیون واکسن چینی در تابستان پارسال شد

جمعه, 5ام شهریور, 1400
اندازه قلم متن

علی لاریجانی، رئیس پیشین مجلس ایران

علی لاریجانی، رئیس پیشین مجلس ایران

کانال تلگرامی برنا از قول علی لاریجانی نوشت که تعلل وزارت بهداشت در تابستان سال گذشته، مانع از ورود ۱۸ میلیون دُز واکسن از چین شده است.

این کانال تلگرامی در پستی با عنوان «صحبت‌های شنیده‌نشده‌ لاریجانی در ایام انتخابات ریاست‌ جمهوری» از قول او نوشت: «حدود مردادماه سال گذشته (۱۳۹۹) بود که دیدم وضعیت کرونا خراب است و با این که مسئولیتی نداشتم با طرف چینی مذاکره کردم که واکسن بفرستند.»

علی لاریجانی که نماینده رهبر جمهوری اسلامی در مذاکرات برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های مشترک ایران و چین است در ادامه گفته است که با وجود موافقت چین برای ارسال «۱۸ میلیون واکسن با قیمت ارزان»، به دلیل «تعلل مسئولان وزارت بهداشت» این کار انجام نشده است.

با وجود افزایش نسبی سرعت واکسیناسیون کرونا در ایران در هفته‌های گذشته، ولی ناکامی تولیدکنندگان داخلی در تولید واکسن انتقادات گسترده‌ای را علیه نظام بهداشت و درمان ایران و همچنین رهبر جمهوری اسلامی در پی داشته که فرمان منع واردات واکسن بریتانیایی و آمریکایی را صادر کرد.

در همین حال رسانه‌های نزدیک به حکومت در تلاش‌اند تا فرمان علی خامنه‌ای را طوری تفسیر کنند که او فقط با واردات واکسن از آمریکا و بریتانیا مخالف بوده است، نه با واکسن‌های تولیدی آن‌ها.

در پی این تلاش‌ها از روزهای پایانی دولت حسن روحانی برخی مسئولان از جمله رئیس جمعیت هلال احمر، رئیس اتاق بازرگانی تهران و علیرضا مرندی، رئیس تیم پزشکی علی خامنه‌ای نیز در اظهارات جداگانه‌ای دولت روحانی و مهم‌تر از همه وزارت بهداشت را به عنوان مسبب عدم واردات به‌موقع واکسن کرونا متهم کرده‌اند.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.