علی احمدی بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان قائم شهر منتقل شد

جمعه, 5ام شهریور, 1400
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – علی احمدی، شهروند بهائی ساکن شهرستان قائم‌شهر، روز پنجشنبه ۴ شهریورماه، جهت تحمل دوران محکومیت خود بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد. آقای احمدی پیشتر از سوی شعبه ۲۸ دادگاه تجدیدنظر استان مازندران به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. بازداشت این شهروند در شرایط شیوع ویروس کرونا در حالی است که وی مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای دیابت و ناراحتی قلبی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۴ شهریورماه ۱۴۰۰، علی احمدی، شهروند بهائی ساکن شهرستان قائم‌شهر، جهت تحمل دوران محکومیت خود در ساری بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد.

انتقال این شهروند به زندان در شرایط بحران ویروس کرونا، درحالیکه صورت گرفته است که وی از دیابت، مشکلات تیروئیدی و بیماری شدید قلبی رنج می برد.

علی احمدی در تاریخ ۲۹ آبان‌ماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به سلول‌های انفرادی بازداشتگاه کچویی شهر ساری منتقل شد و نهایتا در تاریخ ۱۲ دی‌ماه ۹۷ با تودیع قرار وثیقه، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شد.

آقای احمدی در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب قائم‌شهر به اتهامات “تبلیغ علیه نظام و اداره تشکیلات بهائی” مجموعا به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم توسط شعبه دوم دادگاه تجدیدنظر استان مازندران، بدون تشکیل جلسه دادگاه عینا تایید شد. دیوان عالی کشور با پذیرفتن درخواست اعاده دادرسی، حکم ۱۱ سال حبس علی احمدی را نقض و پرونده این شهروند بهایی را به شعبه ۲۸ دادگاه تجدیدنظر استان مازندران به عنوان شعبه هم عرض ارسال کرد و نهایتا آقای احمدی به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد.

هرانا در آبان ماه سال ۹۷ از موج جدیدی از فشار و بازداشت شهروندان بهایی در کشور خبر داده بود. بازداشت آقای احمدی نیز در همین برهه زمانی صورت گرفته بود.

آقای احمدی پیش از این نیست نیز سابقه بازداشت و زندان در پرونده خود داشته است.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.