آمار رسمی کرونا در ایران؛ ۶۱۴ بیمار دیگر جان باختند، شکرگزاری بابت ۸۰۰ نفری که نمی‌میرند، احتمال چهار رقمی شدن مرگ‌های کرونایی در هفته‌های آینده

شنبه, 6ام شهریور, 1400
اندازه قلم متن

مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت ایران در دفاع از مدیریت کرونا در کشور گفت که چون برخلاف برآوردهای جهانی، آمار روزانه مرگ‌ و میر در ایران در حال حاضر به بیش از ۱۵۰۰ نفر نرسیده، باید خدا را شکر کرد.

آقای جهانپور در گفت‌وگویی که همشهری روز شنبه، ششم شهریور، از او منتشر کرد گفت که در پیک سوم کرونا در کشور که از پیک فعلی موسوم به «پیک پنجم» بسیار ضعیف‌تر بوده و ویروس شایع آن هم دلتا نبوده بر اساس نمودار جانز هاپکینز، ۱۲۰۰ مورد مرگ در روز پیش‌بینی شده بود.

آقای جهانپور در ادامه با اشاره به «ارتقا در سیستم درمان و مراقبت» گفت که آمار روزانه جان‌باختگان کرونا در حال حاضر به جای ۷۰۹ نفر می‌توانست ۱۵۰۹ نفر باشد و بابت ۸۰۰ نفری که نمی‌میرند باید گفت: «خدایا شکرت!»

در همین حال بنا بر اعلام وزارت بهداشت ایران در روز شنبه، ششم شهریور، طی یک شبانه‌روز گذشته، ۶۱۴ نفر دیگر در کشور بر اثر کرونا جان خود را از دست داده و بیش از ۲۶ هزار بیمار جدید شناسایی شده‌اند.

بنابر این گزارش، از بین بیماران جدید چهار هزار نفر بستری شده و از مجموع بیماران مبتلا به کرونا در کشور حدود ۸ هزار نفر به دلیل وخامت وضعیت جسمانی در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

آمار وزارت بهداشت درباره کرونا همواره محل تردید بوده و مسئولان سازمان نظام پزشکی ایران آمار واقعی کرونا را سه تا چهار برابر آمارهای رسمی می‌دانند.

پیش از این نیز برخی مسئولان از جمله علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونای تهران، وزارت بهداشت را به «پنهانکاری» در ارائه آمار کرونا متهم کرده‌‌اند.

از: رادیو فردا

*****

رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی: احتمال چهار رقمی شدن مرگ‌های کرونایی در هفته‌های آینده

رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران ضمن انتقاد از مدیریت «غیرعلمی» کرونا در کشور از احتمال چهار رقمی شدن مرگ‌های کرونایی در هفته‌های آینده خبر داد.

علیرضا ناجی روز شنبه، ششم شهریور، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا گفت که افزایش آمار روزانه جان‌باختگان به بیش از ۷۰۰ نفر در روز مربوط به دو هفته قبل است و در صورت تداوم شرایط فعلی باید انتظار مرگ‌های این‌چنینی و حتی بالاتر را در هفته‌های آینده داشته باشیم.

افزایش آمار کرونا در حالی ادامه دارد که به گفته آقای ناجی برخی استان‌ها همچون خراسان رضوی و به‌ویژه شهر مشهد که بحرانی‌ترین شرایط را از زمان شیوع کرونا در کشور سپری می‌کنند، هنوز به پیک قله نرسیده‌اند.

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت ایران، هم اواخر مرداد اعلام کرده بود که در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌ها، ممکن است آمار مرگ کرونا به ۸۰۰ نفر در روز برسد.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی در ادامه در حالی که روش کنترل فعلی کرونا در کشور را «غیرعلمی» خواند، گفت: «این‌که دست روی دست بگذاریم و نظاره‌گر باشیم تا بیماری سیر طبیعی خودش را طی کند، تاسف‌بار است.»

او در ادامه با انتقاد از ساختار وزارت بهداشت گفت: «اگر قرار بود این ساختار جوابگو باشد، تاکنون جواب داده بود، بنابراین افراد باید تغییر کنند، ساختار تقویت شود و افراد علمی وارد شوند.»

آقای ناجی با تاکید بر ضرورت توجه به دیدگاه‌های کارشناسی از دولت خواست که افراد دلسوز بدون «خط‌گذاری» دعوت شوند و کارشناسی درست را انجام دهند.

همزمان با اوج‌گیری کرونا در ایران طی ماه‌های گذشته، آمار رسمی روزانه جان‌باختگان به بیش از ۶۰۰ و شمار مبتلایان در روز به بیش از ۴۰ هزار نفر رسیده که رکوردهای تازه‌ای در ۱۸ ماه گذشته از زمان شیوع این بیماری در کشور است.

علاوه بر مدیریت ناکارآمد کرونا، آغاز دیرهنگام و روند کُند واکسیناسیون در کشور در پی ناکامی تولیدکنندگان داخلی در تولید واکسن، انتقادات گسترده‌ای را علیه نظام بهداشت و درمان ایران، همچنین رهبر جمهوری اسلامی در پی داشته که فرمان منع واردات واکسن بریتانیایی و آمریکایی را صادر کرد.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.