هم‌بندی حیدر قربانی: برای گرفتن اعتراف، او را ۲۴ ساعت از سقف آویزان کردند

دوشنبه, 8ام شهریور, 1400
اندازه قلم متن

استان‌وایر- صفحه توییتر «۱۵۰۰ تصویر» فایل صوتی شهادت یکی از هم‌بندیان سابق «حیدر قربانی»، زندانی سیاسی محکوم به اعدام را منتشر کرده است.

در این فایل صوتی، «ابراهیم یوسفی» که در سال ۱۳۹۵ با حیدر قربانی در زندان «کامیان» هم‌بند بوده است، با شرح شکنجه‌های اعمال شده بر قربانی، بر بی‌گناهی او تاکید می‌کند.

ابراهیم یوسفی در این فایل صوتی می‌گوید آثار شکنجه بر مچ دست و لگن حیدر قربانی مشهود بود و ماموران آن‌قدر او را مورد ضرب و شتم قرار داده بودند که گلویش عفونت کرده بود.

این هم‌بندی سابق حیدر قربانی در این فایل صوتی می‌گوید آثار جراحت بر روی مچ دست حیدر قربانی مربوط به دستگاه شکنجه‌ای موسوم به «جوجه‌گردان» بود که با آن، او را برای گرفتن اعترافات اجباری ۲۴ ساعت از سقف آویزان کرده بودند.

حیدر قربانی متولد سال ۱۳۵۲ است. او مهر ۱۳۹۵ همراه برادر همسرش در منزل شخصی‌ خود بازداشت شد و در طول دوران بازجویی‌، تحت شکنجه برای اعتراف تلویزیونی بود که در نهایت مجبور به اعتراف در شبکه انگلیسی‌زبان «پرس تی‌وی» صداوسیما شد.
ابراهیم یوسفی، هم‌بندی سابق حیدر قربانی در فایل صوتی منتشر شده می‌گوید که ماموران به قربانی گفته‌ بودند اگر در مقابل دوربین صداوسیما اعتراف کند، آزاد خواهد شد.

شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی «سعیدی» در بهمن‌ ۱۳۹۸ این زندانی سیاسی کُرد را به اتهام‌های «بغی» و «عضویت در حزب دموکرات کردستان»، به اعدام محکوم کرده بود.

تقاضای اعاده دادرسی پرونده این زندانی سیاسی ۱۶ شهریور سال ۱۳۹۹ از سوی دیوان عالی کشور رد شد و او هر لحظه در معرض خطر اجرای حکم اعدام قرار دارد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها: ,

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.