محمد داوری؛ از آزادی زودهنگام زندانی سیاسی به دلیل خودداری از مطالعه کتاب مطهری ممانعت شد

چهارشنبه, 10ام شهریور, 1400
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – محمد داوری، فعال مدنی محبوس در زندان عادل آباد شیراز در پی مخالفت با مطالعه کتاب‌های مرتضی مطهری از آزادی زودهنگام محروم شد. پیشتر مسئولان زندان به آقای داوری گفته بودند که در صورت مطالعه و دادن آزمون در خصوص کتاب‌های مرتصی مطهری و عبدالحمید دیالمه به صورت زودهنگام از زندان آزاد خواهد شد. چنین شروطی با اصل آزادی عقیده و اندیشه و بیان مغایرت دارد. آقای داوری که دوران محکومیت ۲ سال و ۹ ماهه خود را در این زندان سپری می کند، طی هفته‌های اخیر توسط نهادهای امنیتی تحت فشار قرار گرفته و بازجویی شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمد داوری، فعال مدنی محبوس در زندان عادل آباد شیراز در پی مخالفت با مطالعه کتاب‌های مرتضی مطهری از آزادی زودهنگام محروم شد.

به گفته یک منبع مطلع پیشتر مسئولان زندان و ماموران وزارت اطلاعات به آقای داوری گفته بودند که در صورت مطالعه و دادن آزمون در موسسات آموزشی مورد تایید وزارت اطلاعات در خصوص کتاب‌های مرتصی مطهری و عبدالحمید دیالمه به صورت زودهنگام از زندان آزاد خواهد شد. اما پس از مخالفت محمد داوری با خواندن این کتاب‌ها از آزادی زودهنگام او ممانعت شد.

چنین شروطی با اصل آزادی عقیده و اندیشه و بیان مغایرت دارد. زندانیان سیاسی پیشتر نیز توسط دادگاه به مطالعه کتب مذهبی و یا حضور اجباری در مراکزی همچون پایگاه بسیج محکوم شده‌ بودند. این احکام سواستفاده از ابزارهای عقیدتی و به چالش کشیدن عقاید زندانی با جبر به مطالعه یا قرار گرفتن در محیطی مغایر با عقاید فرد است.

پیشتر نیز یک منبع نزدیک به خانواده آقای داوری، با بیان اینکه وی طی هفته‌های اخیر، توسط نهادهای امنیتی تحت فشار و بازجویی قرار گرفته و ممکن است این فعال مدنی با پرونده‌سازی جدیدی روبرو شود، عنوان کرده بود: «اقدام نهادهای امنیتی برای اعمال فشار و تلاش برای پرونده‌سازی جدید برای او در حالی صورت می‌گیرد که پیشتر مسئولان وعده‌هایی مبنی بر مشمول عفو شدن آقای داوری هم داده بودند.»

محمد داوری پیشتر در تاریخ ۱۰ مهرماه ۹۸ توسط ماموران وزارت اطلاعات در شیراز بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز (پلاک ۱۰۰) منتقل شد. پس از بازداشت منزل شخصی آقای داوری نیز مورد تفتیش ماموران وزارت اطلاعات قرار گرفت و وسایل شخصی، کتاب‌ها و دستنوشته‌های وی ضبط شد.

آقای داوری پس از چند مرحله بازجویی در بازداشتگاه این نهاد امنیتی در تاریخ ۲۱ دی ۹۸ به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد. او نهایتا در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ با تودیع قرار وثیقه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شد.

محمد داوری فروردین ۹۹ در مرحله بدوی توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی سیدمحمود ساداتی از بابت اتهام “عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام” به ۷ سال و ۶ ماه حبس (به دلیل تکرار جرم، اشد به علاوه نصف) و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال حبس و در مجموع به ۸ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

شهریورماه سال گذشته این محکومیت توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان فارس به ۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شد. از این میزان با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۲ سال و ۹ ماه حبس تعزیری از بابت اتهام عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام برای وی قابل اجرا است.

محمد داوری در تاریخ ۲۶ آذرماه سال ۹۹ پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شیراز بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به بازداشتگاه مرکزی شیراز منتقل شد. وی مدتی بعد به بند سیاسی زندان عادل آباد شیراز انتقال یافت.

محمد داوری، متولد ۱۳۷۳ در استان کهگیلویه و بویراحمد دارای مدرک کارشناسی عمران دانشگاه آزاد یاسوج و دانشجوی مقطع کارشناسی علوم سیاسی دانشگاه گلستان شیراز است.

این فعال مدنی پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی را دارد. از این موارد می‌توان به بازداشت آقای داوری در جریان اعتراضات دیماه ۹۶ و پیش از آن در زمان درگذشت هاشمی رفسنجانی به دلیل پایین کشیدن بنر وی از سطح شهر یاسوج اشاره کرد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.