هشدار سناتور آمریکایی به لبنان درباره «پیامدهای» واردات نفت از ایران

پنجشنبه, 11ام شهریور, 1400
اندازه قلم متن

از راست سناتور کریس ون هالن، سناتور کریس مورفی و سناتور ریچارد بلومنتال در فرودگاه بیروت

از راست سناتور کریس ون هالن، سناتور کریس مورفی و سناتور ریچارد بلومنتال در فرودگاه بیروت

چهار سناتور آمریکایی روز چهارشنبه گفتند که ایالات متحده به دنبال کمک برای حل مساله کمبود سوخت در لبنان است. اما آنها هشدار دادند که واردات نفت ایران به کشور این بحران زده می‌تواند «پیامدهای شدیدی به همراه داشته باشد.»

لبنان از دو سال پیش با بحران اقتصادی شدید روبرو بوده است و بن بست سیاسی بر سر تشکیل دولت جدید در این کشور باعث شده تا این وضعیت بسیار وخیم‌تر شود. همزمان با سقوط ارزش پولی ملی لبنان، ذخایر سوختی کشور تقریبا تمام شده است.

در همین زمینه، حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان، دو هفته پیش از واردات سوخت از ایران خبر داده و گفته بود به زودی نخستین محموله سوخت وارد کشور می‌شود. این در حالی است که کفیل وزارت انرژی لبنان، روز چهارشنبه گفته است دولت این کشور درخواستی جهت واردات سوخت از ایران دریافت نکرده است.

سناتور دموکرات کریس مورفی در پایان سفر دور روزه خود در فرودگاه بیروت گفت، این غیر قابل توجیه است که در بحبوحه این بحران که زندگی همگان را تهدید می‌کند ، رهبران سیاسی لبنان از انجام تصمیمات سخت برای تشکیل دولت جدید خودداری کرده‌اند.

سناتور مورفی تاکید کرد که لبنان به دولتی نیاز دارد که بتواند با صندوق بین المللی پول مذاکره کرده و اصلاحاتی را برای از بین بردن فساد گسترده در کشور آغاز کند.

سناتورهای دموکرات در جریان سفر خود به لبنان با رئیس جمهوری و رئیس مجلس این کشور دیدار و مذاکره کردند. این سناتورهای آمریکایی می‌گویند، رهبران سیاسی لبنان قول دادند که دولت جدید تا پایان هفته تشکیل شود.

سناتور ریچارد بلومنتال، نماینده ایالت کانکتیکات، هم گفت، لبنان در حال سقوط آزاد است. ما قبلاً این فیلم را دیده بودیم و این یک داستان وحشتناک است .

او اضافه کرد، اما خبر خوب این است که می‌توان، باید و امیدوارم از (وقوع) آن اجتناب شود.

این سفر همزمان با موضوع درخواست دبیرکل حزب الله لبنان برای واردات نفت از ایران انجام شده است. حسن نصرالله همچنین هفته گذشته گفته بود که غیر از نخستین کشتی حامل سوخت، «دومین و سومین کشتی سوخت از ایران نیز در راه خواهد بود» و «بعد از آن نیز ادامه خواهد یافت».

واردات نفت از ایران نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه تهران خواهد بود که در دوران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق این کشور در سال ۲۰۱۸ اعمال شدند.

سناتور دموکرات ریچارد بلومنتال نیز گروه حزب الله را یک «سازمان تروریستی» و « سرطانی بدخیم» توصیف کرد و افزود که اخبار بسیار «نگران کننده در مورد نفوذ بدخواهانه ایران به ویژه در تامین سوخت» شنیده است.

سناتور دموکرات ریچارد بلومنتال اضافه کرد هیچ دلیلی برای وابستگی لبنان به ایران وجود ندارد زیرا منابع دیگری برای تامین سوخت وجود دارند، بدون این که عواقب زیانبار ناشی از اتکا به نفت ایران را به همراه داشته باشند.

به گزارش آسوشیتدپرس، آمریکا به لبنان پیشنهاد کرده است که به این کشور در خرید برق از اردن کمک خواهد کرد و زمینه واردات گاز مصر از طریق اردن و سوریه را تسهیل خواهد کرد.

سناتور کریس مورفی با اشاره به این که انتقال سوخت از طریق سوریه به طور بالقوه مشمول تحریم‌های کنگره است، اضافه کرد در تلاش است تا راهی برای انتقال گاز به لبنان پیدا کند که تحریمی در پی نداشته باشد.

این سناتور آمریکایی تصریح کرد، امیدوارم بتوانیم راهی برای انجام این کار بیابیم که مشمول هیچگونه تحریمی از سوی ایالات متحده نباشد.

در همین حال، شرکت تانکر تراکرز، که تردد دریایی را رصد می‌کند، با استناد به تصاویر ماهواره‌ای گزارش داده که دومین و سومین نفتکش حامل سوخت از ایران هنوز حرکت نکرده اما کشتی نخست در حال حاضر در بخش جنوبی دریای سرخ حرکت می‌کند هر چند که گزارش‌های دیگر هنوز این امر را تایید نکرده‌اند.

حزب‌الله لبنان اعلام کرده که نفتکش نخست حامل ماده مازوت است؛ سوختی که در ماه‌های اخیر در لبنان به‌شدت کمیاب است. اما جزئیاتی در خصوص لنگرانداختن کشتی و نحوه انتقال و توزیع سوخت آن ارائه نکرده است.

این احتمال مطرح شده که کشتی‌های حامل سوخت به بنادر سوری در برابر آب‌های دریای مدیترانه بروند و سوخت سپس با کامیون و از راه زمینی به لبنان انتقال یابد.

با استفاده از آسوشیتدپرس و رادیو فردا

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.