سفیر ایران در بیروت: ایران آماده حمایت غذایی از ملت لبنان برای کاهش رنج‌ معیشتی آنان است/جزئیات انتقال نفت، برق، ساخت نیروگاه و صدور دارو به لبنان

جمعه, 12ام شهریور, 1400
اندازه قلم متن
فیروزنیا: جمهوری اسلامی همچنین برای حمایت از ارتش لبنان اعلام آمادگی کرده و این پیشنهاد‌ها وجود دارد.
 

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیروت با اشاره به اینکه سوخت نفتکش‌های ایرانی به ملت لبنان خواهد رسید، تاکید کرد: ما به هیچ طرف منطقه ای و بین المللی اجازه نخواهیم داد که با ایستادگی جمهوری اسلامی ایران در کنار ملت های منطقه مقابله کند.

به گزارش ایسنا، محمد جلال فیروزنیا، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیروت در گفت وگو با شبکه المنار گفت: ما علیه سیاست گرسنه کردن ملت ها در کنار ملت های منطقه می ایستیم و این سیاست تنها علیه ملت لبنان نیست بلکه علیه ایران و عراق و تمام ملت های منطقه است. عملیات ارسال سوخت به لبنان در چارچوب روابط برادرانه میان دوکشور است و یک تجارت قانونی به شمار می رود و نیازی ندارد که هیچ طرف دیگری از جمله آمریکایی ها در این مساله دخالت کنند.

فیروزنیا با اشاره به اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه نفت ایران تحریم است تاکید کرد: این تحریم ها یکجانبه و غیرقانونی و غیرمشروع است و آمریکایی ها حق دخالت ندارند، این مساله مختص لبنانی ها و ایرانی ها است و هیچ ربطی به آمریکایی ها ندارد.

سفیر تهران در بیروت تاکید کرد: درخصوص جزئیات چگونگی رسیدن نفتکش ها به لبنان باید گفت که این مساله به طرف ایرانی مربوط نمی شود بلکه مربوط به طرف لبنانی و برادران حزب الله و طرف های ذیربط است.

وی درخصوص پرونده برق نیز گفت: در مراحل مختلف پیشنهاد حل مشکلات برق را به‌دولت لبنان دادیم و ما توانایی هایی در این زمینه داریم.

هم اکنون هم پروژه ساخت ایستگاه های تولید برق در سوریه وجود دارد.

ما در این زمینه پروژه هایی داریم و خیلی وقت پیش پیشنهاد دادیم اما تاکنون جواب رسمی دریافت نکرده‌ایم، پیشنهادات و آمادگی ها همچنان وجود دارد و امیدواریم که‌دولت لبنان به ما پاسخ دهد.

مساله برق رسانی و زیرساخت ها توسط شرکت های ایرانی از زمان بازسازی لبنان بعد از جنگ ۲۰۰۶ وجود دارد.

فیروزنیا خاطرنشان کرد: به نظر می آید که برخی طرف های خاص مانع پاسخ لبنان به این پیشنهادات می شوند وما شرایط لبنان را درک می‌کنیم اما وظیفه وماموریت ما این است که این پیشنهادات و اعلام آمادگی ها ادامه دهیم.

ما اکنون به ویژه در سایه دولت جدید آمادگی داریم و اراده قوی برای همکاری و برطرف کردن نیازهای دولت و ‌ملت لبنان وجود دارد.

وی درخصوص داروهای ایرانی گفت که داروهای ایران در منطقه و جهان معروف هستند و وزرای بهداشت لبنان از شرکت های داروسازی ایران بازدید کرده اند و امیدواریم که راه رسیدن داروهای ایرانی به لبنان باز شود.

درخصوص مواد غذایی نیز سفیر کشورمان تاکید کرد: ایران آماده حمایت غذایی از ملت لبنان برای کاهش رنج های معیشتی آنان را دارد.

وی در ادامه گفت که ایران به قدرت مقاومت افتخار می کند و مقاومت اکنون قوی تر از هر زمان دیگری است و در راستای تقویت ثبات و امنیت در لبنان تلاش می کند و نقش برجسته و موثری در ایجاد امنیت در منطقه و مبارزه با تروریسم نیز ایفا می کند.

سفیر کشورمان گفت که ایران بعد از جنگ ۲۰۰۶ در بازسازی لبنان به این کشور کمک کرد و حتی در جنگ نیز در کنار لبنان ایستاد.

وی گفت که ایران پیشنهادات رسمی برای سخت راه ها و ‌پل ها و زیرساخت های دیگر به لبنان داده است.

فیروزنیا همچنین تاکید کرد که جمهوری اسلامی برای حمایت از ارتش لبنان نیز اعلام آمادگی کرده و این پیشنهاد ها همچنان وجود دارد.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.