نگرانی از وضع قادر محمدزاده پس از ۳۵ روز اعتصاب غذا

شنبه, 13ام شهریور, 1400
اندازه قلم متن

دویچه وله

قادر محمدزاده، زندانی سیاسی کرد ۳۵ روز است در اعتصاب غذا به سر می‌برد. سلامتی او در خطر است. او به خاطر محرومیت از ابتدایی‌ترین حقوق یک زندانی اعتصاب کرده و گفته است: «پس از تحمل ۱۶ سال حبس داشتن مرخصی کمترین حق من است.»

    
قادر محمدزاده، زندانی سیاسی کرد

قادر محمدزاده، زندانی سیاسی کرد از تاریخ نهم مرداد در اعتراض به عدم موافقت دادستان مهاباد با درخواست مرخصی‌اش اعتصاب غذا کرده است. حکم او ۲۰ سال است که ۱۶ سال آن را در زندان‌های ارومیه وسپس یزد گذارنده و تا کنون از حق داشتن مرخصی محروم بوده است. 

یکی از افراد خانواده قادر محمدزاده به شبکه حقوق بشر کردستان گفته است: «دادگاه و مسئولان زندان یزد با درخواست مرخصی قادر محمدزاده موافقت کرده‌اند و حتی وثیقه یک میلیارد تومانی هم تعیین شد، اما چون حکم او در دادگاه انقلاب اسلامی مهاباد صادر شده است، مسئولان قضایی یزد برای اعطای مرخصی از دادستان مهاباد کسب نظر کردند.»

این در حالی است که خانواده او وثیقه را به دادگستری مهاباد تحویل داده‌اند، اما “مهراب اکبرپور، دادستان مهاباد شخصا با اعطای مرخصی به قادر محمدزاده مخالفت کرده است”.

به گزارش حقوق بشر کردستان دلیل مخالفت دادستان مهاباد “امنیتی بودن پرونده” عنوان شده است. اما با توجه به این که مسئولان زندان و مراجع قضایی یزد با اطلاع از جزئیات پرونده با اعطای مرخصی موافقت کرده‌اند، خانواده قادر محمدزاده و خود او این را “تصمیم شخصی دادستان”می‌دانند. 

خانواده قادر محمدزاده گفته‌اند وضعیت جسمی و سلامتی او پس از ۳۵ روز اعتصاب غذا نامناسب است و او طی روزهای اخیر با وجود انتقال به بهداری زندان از دریافت سرم خودداری کرده و تا رسیدن به خواسته‌اش حاضر به شکستن اعتصاب غذای خود نیست.

این زندانی سیاسی در سال ۱۳۹۸ نیز با درخواستی مشابه دست به اعتصاب غذا زد و پس از بیش از پنج هفته با وعده مساعد مسئولان زندان مرکزی یزد مبنی بر پیگیری مطالباتش به اعتصاب غذای خود پایان داد.

قادر محمدزاده ۴۴ سال دارد و در  آذر ۱۳۸۴ همراه با محمدامین عبدالهی به اتهام “عضویت در حزب کومله” و “قتل یک مامور نظامی ایران” توسط نیروهای امنیتی در بوکان بازداشت شد.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان این دو زندانی سیاسی چند ماه در سلول‌های انفرادی در بازداشتگاه‌های اداره‌اطلاعات مهاباد و ارومیه نگه داشته شدند. آنها برای دادن اعتراف اجباری شکنجه و بعد از ۱۵ ماه بلاتکلیفی از سوی شعبه‌اول دادگاه انقلاب اسلامی مهاباد به اتهام “محاربه” محاکمه شدند. محمدامین عبداللهی به تحمل ۱۸ سال حبس و تبعید به زندان طبس محکوم شد.

کاوه کرمانشاهی، عضو مدیریت شبکه حقوق بشر کردستان گفته است که خانواده قادر محمدزاده و مشخصا مادر سالخورده او تاکنون حتی توانایی سفر به یزد برای ملاقات را نداشته‌اند و به سختی توانسته‌اند وثیقه سنگین یک میلیارد تومانی برای مرخصی او تهیه کنند.

او تاکید می‌کند که تصمیم دادستان مهاباد توجیه قانونی ندارد و تنها بر اساس نظر شخصی اوست که اعمال می‌شود.

این فعال حقوق بشر می‌گوید: «متاسفانه مسئولان قضایی در مناطقی مثل کردستان حتی در رابطه با زندانیان سیاسی نه تنها بر اساس همین قوانین موجود عمل نمی‌کنند، بلکه با اختیارات فراقانونی خود، هم زندانی و هم خانواده آنها را در شرایط سخت و عذاب‌آوری قرار می‌دهند. این فشارها و رفتارها در مورد زندانیانی که توانایی داشتن وکیل را ندارند، شدیدتر است.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.