بازداشت و احضار چهار فعال صنفی کارگران و معلمان

یکشنبه, ۱۴ام شهریور, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

استان وایر- تعدادی از فعالان صنفی کارگران و معلمان به دادگاه و اجرای احکام احضار شدند. «پیمان فرهنگیان»، «کامیار فکور»، «امیر عباس آزرم وند» و «محبوبه فرحزادی» از جمله افرادی هستند که احضارشان به رسانه‌ها راه یافته است.

احضار پیمان فرهنگیان به شعبه اجرای احکام شهرستان آستانه اشرفیه

پیمان فرهنگیان فعال کارگری جهت اجرای حکم فراخوانده شد. در احضاریه‌ای که برای او صادر شده آقای فرهنگیان باید ظرف مدت ۵ روز برای اجرای حکم به شعبه اجرای احکام شهرستان آستانه اشرفیه مراجعه نماید.

شعبه ۱۸ دادگاه تجدیدنظر استان گیلان روز دوم خردادماه ۱۴۰۰ با تعلیق ۷ سال از حکم ۱۰ سال زندان صادره از سوی دادگاه بدوی، این فعال کارگری را به ۳ سال حبس تعزیری محکوم نمود.

آقای فرهنگیان روز ۳۱ خردادماه ۱۳۹۹، توسط ماموران وزارت اطلاعات همراه با ضرب و شتم بازداشت و پس از پایان مراحل بازجویی به زندان ازبرم لاهیجان منتقل شد. او در نهایت روز ۲۴ تیرماه ۱۳۹۹ با تودیع قرار وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی از زندان لاهیجان آزاد شد.

این فعال کارگری ساکن بندر کیاشهر در استان گیلان که به صیادی اشتغال دارد، در جلسه دادگاه، متهم به «تشکیل گروه تلگرامی به قصد برهم زدن امنیت ملی» شده بود.

احضار کامیار فکور به دادسرا

کامیار فکور هنرمند ‌و فعال کارگری از سوی شعبه ۲ بازپرسی دادسرای شهید مقدس اوین جهت اخذ آخرین دفاعیات احضار شد.

این فعال کارگری که روز ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ در تجمع کارگران، بازنشستگان و دانشجویان با خواست افزایش دستمزد با ضرب و شتم فراوان بازداشت شد. شدت ضربات وارده به این فعال کارگری به حدی بوده که او از ناحیه چشم راست دچار آسیب شد و علی‌رغم نیاز اعزام به بیمارستان، به بازداشتگاه پلیس امنیت منتقل شده بود.

کامیار فکور متهم به «اخلال در نظم عمومی»، «تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب» است. از مصادیق این اتهامات «حضور در تجمع کارگران با خواست افزایش دستمزد مقابل وزارت کار»، «حضور در تجمع حمایت از کارگران هفت‌تپه مقابل وزارت دادگستری» و «فعالیت‌های هنری و مجازی» عنوان شده است.

فکور هم اکنون با تودیع یک قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی و یک قرار کفالت ۱۰۰ میلیون تومانی موقتاً آزاد است.

کامیار فکور دانشجوی کارشناسی جغرافیای شهری و برنامه‌ریزی «دانشگاه پیام نور» بابل و خبرنگار بخش اقتصادی «خبر آنلاین» است. او به خاطر حمایت‌ از خواسته‌ها و مطالبات کارگران، بیشتر به عنوان یک فعال کارگری شناخته شده استاو در جریان تجمع «روز جهانی کارگر» ۱۳۹۸ نیز به ‌همراه جمعی از فعالان کارگری بازداشت و مدتی بعد آزاد شد.

او در زمینه سرودن شعر، موسیقی و خوانندگی رپ نیز فعالیت دارد. در جریان اعتراضات کارگران «شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه» در سال ۱۳۹۷، با انتشار سرود «هفت هزار تپه» و سرود «فولاد»، از اعتراضات کارگران هفت‌تپه و گروه ملی فولاد در اهواز حمایت کرد.

کامیار فکور پس از اعتراضات سراسری آبان ۱۳۹۸ و سرکوب آن توسط حکومت، ترانه اعتراضی «ماهی سیاها» را منتشر کرد. ترانه اعتراضی «۴۰ رنگ خون» او نیز پس از کشته شدن «علیرضا شیرمحمدعلی» در زندان تهران بزرگ به یاد وی منتشر شد.

بازداشت امیرعباس آزرم وند توسط نیروهای امنیتی در تهران

«امیرعباس آزرم وند»، روزنامه‌نگار و فعال کارگری نیز از صبح روز چهارشنبه ۱۰شهریورماه توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

یکی از همکاران این روزنامه‌نگار در گفت‌وگو با «خبرنگاری جرم نیست» گفته است: «ساعت ۸:۳۰ صبح امروز نیروهای امنیتی وابسته به وزارت اطلاعات به منزل پدری امیرعباس آزرم‌وند هجوم آوردند و به اتهام تبلیغ علیه نظام که بر روی حکم دادگاه نوشته بود، او را بازداشت کردند. تا جایی که ما اطلاع داریم او حالا در بند ۲۰۹ زندان اوین در حال بازجویی توسط ماموران وزارت اطلاعات دولت ابراهیم رئیسی است.»

این دوست و همکار امیرعباس آزرم‌وند، مصداق اتهام و بازداشت را «اطلاع‌رسانی درباره وضعیت فلاکت‌بار کارگران و انتقاد از سیاست‌های ظالمانه اقتصادی» در نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: «ماموران علاوه بر بازداشت، منزل پدری این روزنامه‌نگار را تفتیش کرده و وسایل شخصی مانند تلفن همراه، لپ‌تاپ و کتاب‌های این روزنامه‌نگار را نیز با خود بردند.

به دنبال بازداشت «امیرعباس آزرم‌وند»، روزنامه‌نگار اقتصادی، سندیکای کارگران شرکت واحداتوبوس‌رانی تهران و حومه با صدور بیانیهای، با اشاره به این‌ که این روزنامه‌نگار حامی کارگران است، نسبت به بازداشت او اعتراض کرد.

سندیکای کارگران شرکت واحداتوبوس‌رانی تهران و حومه در بیانیه خود می‌نویسد: «آزرم‌وند از حامیان سخت‌کوش کارگران است. ایشان روزنامه‌نگار و عضوی از طبقه کارگر است که نظیر سایر فعالین کارگری، از سوی نهادهای امنیتی برایش پرونده‌سازی شده است.» این بیانیه‌ بامداد روز پنج‌شنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ منتشر شده است.

آقای آزرم وند پیشتر نیز سابقه بازداشت به دلیل فعالیت‌های خود را داشته است. وی در آذرماه  ۱۳۹۷  و دیماه سال ۱۳۹۹ نیز برای مدتی کوتاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

محبوبه فرحزادی به دادسرای اوین احضار شد

محبوبه فرحزادی، از اعضای کانون صنفی معلمان ایران، با دریافت ابلاغیه‌ای به شعبه ۷ دادسرای اوین احضار شد. در این ابلاغ از او خواسته شده بود تا روز شنبه ۱۳ شهریورماه، در این شعبه حاضر شود.

محبوبه فرحزادی که سابقه احضار و بازجویی دارد، یک فعال صنفی و معلم بازنشسته‌ است. او روز شنبه ۸ خردادماه ۱۴۰۰ بار دیگر در منزل خود بازداشت و ساعاتی پس از تفهیم اتهام در شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین با تودیع قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی بطور موقت آزاد شده بود.

این فعال صنفی معلمان در تاریخ ۲۹ اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ هم به دنبال ارسال ابلاغیه‌ای بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه حکومت یا نهادهای عمومی» به بازپرسی شعبه ۷ دادسرای اوین احضار شده بود.

۱۶شهریور ۱۳۹۸ خبر احضار این فعال صنفی در حالی منتشر شد که هیچ‌کس از دلایل این احضار اطلاعی نداشت. خانم فرحزادی در گفت‌وگویی که با ایران‌وایر پس از حضور در شعبه و بازپرسی انجام داد در مورد اتهامات مطرح‌شده و دلیل احضارش به دادسرا گفته بود: «اینکه از من می‌پرسید اتهام من چه بود، سوال خودم هم هست. صبح روز ۱۶ شهریورماه در شعبه دوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۳ شهید مقدس، مستقر در زندان اوین حاضر شدم. من نه اتهام واردشده را می‌دانستم و نه در احضاریه به‌صورت روشن به آن اشاره‌ای شده است. برگه‌ای که از دادسرا به دست من رسید، خالی بود.»

بنا به گفته‌های این فعال صنفی، ابتدا فردی به نام «نصیرپور» از شعبه دو بازپرسی دادسرای عمومی به او تماس گرفته و یک ساعت پس‌ از این تماس، برگ ابلاغیه به آدرس ایشان ارسال شده است: «با اینکه در برگه ابلاغیه هیچ اتهامی نوشته نشده بود، گفتند که اگر مراجعه نکنم حکم جلبم صادر می‌شود. نکته جالب این‌که ابلاغیه هم‌زمان با هفته دولت و روز تکریم از بازنشستگان به دست من رسید.»

محبوبه فرحزادی پس از بازگشت از دادسرای اوین و در گفتگو با ایران‌وایر گفته بود: «به من می‌گفتند تعهد بده که دیگر در تجمعات و اعتراضات شرکت نمی‌کنی. من از خودم و زندگی و مشکلاتم برایشان گفتم. گفتم اگر حق‌وحقوق مرا بدهید چرا باید معترض باشم. از حقوق صنفی‌ام صحبت کردم. می‌گفتند ما را دست انداخته‌ای. داری ما را می‌پیچانی و وقت تلف می‌کنی. تئاتر بازی می‌کنی. بعد عکسی را نشانم دادند که من به ملاقات همسر آقای اسماعیل عبدی رفته بودم. گفتند: این شمایی؟ گفتم: بله. گفتند: برای چه اینجا رفته‌ای؟ گفتم: چرا نباید بروم؟ رفتم به دیدن همسر همکارم. گفتند: روی این برگه که دستت است چی نوشته؟ گفتم: نوشته معلم زندانی آزاد باید گردد. بعد شروع کردم همین را روی برگه‌ای که جلویم بود نوشتم. همین موقع بود که برگه و خودکار را از من گرفتند و دیگر هم برگه را به من ندادند. گفتم: اگر خودکار را به من بدهید من همه این برگه‌ها را پر می‌کنم از شعار «معلم زندانی آزاد باید گردد». گفتند: تو برای ما دردسر شدی ما می‌ترسیم به تو دست بزنیم، مثل زهرا کاظمی شوی. باعث شر بشوی برای ما.»

این معلم بازنشسته که برای سوادآموزی کودکان کار با جمعیت «دفاع از کودکان کار و خیابان» همکاری می‌کند، سابقه حضور در اعتصابات معلمان را پس از انقلاب ۱۳۵۷ در کارنامه فعالیت‌های خود دارد. او می‌گوید: «همیشه به‌عنوان یک معلم از حقوق صنفی‌اش حرف زده و به‌عنوان یک زن از حقوق زنان دفاع کرده است.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.