کشته شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی پیرانشهر

دوشنبه, 15ام شهریور, 1400
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه ۱۴ شهریورماه، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرستان پیرانشهر، یک کولبر جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، روز یکشنبه ۱۴ شهریورماه ۱۴۰۰، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی حاج عمران از توابع شهرستان پیرانشهر، یک کولبر جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش، هویت وی محمدخالد عبدالله‌زاده ۴١ ساله اهل پیرانشهر و دارای دو فرزند عنوان شده است.

در این گزارش آمده است، این کولبر بدون اخطار قبلی هدف شلیک نیروهای نظامی قرار گرفته است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۰ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۳۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۹ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۴ کولبر زخمی شدند و ۵ کولبر جان باختند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.