تایید کشته شدن یک شهروند توسط نیروی انتظامی در کرج

چهارشنبه, 17ام شهریور, 1400
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – به دنبال انتشار ویدیوی قتل یک شهروند بازداشتی با شلیک مستقیم مامور نیروی انتظامی در منطقه مهرشهر کرج، فرمانده انتظامی استان البرز ضمن تایید این خبر مدعی شد که تیراندازی بصورت سهوی صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، شامگاه شنبه ۱۳ شهریورماه ۱۴۰۰، یک شهروند در شهرستان کرج با شلیک مستقیم نیروی انتظامی زخمی و پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.

ویدیو این واقعه به تازگی در شبکه های اجتماعی منتشر شده است. آنگونه که در ویدیو دیده میشود، یک مامور نیروی انتظامی به سمت شهروندی که بازداشت و بر روی زمین خوابانده شده است، از فاصله نزدیک شلیک می‌کند.

با اینحال فرمانده انتظامی استان البرز ضمن تایید کشته شدن این فرد تیراندازی منجر به مرگ وی را سهوی خواند و مدعی شد: “شامگاه روز ۱۳ شهریور خبری مبنی بر قدرت نمایی با سلاح سرد توسط شخصی در منطقه مهرشهر کرج به مرکز فوریت‌های پلیسی استان اعلام و مأموران کلانتری ۲۲ مهرشهر به محل اعزام شدند. نامبرده بدون توجه به این موضوع به سمت مأمور نیز حمله‌ور می‌شود که در این هنگام مأمور در یک اقدام ضربتی متهم را به زمین زده که در حین دستبند زدن به دلیل نزدیک شدن سایر افراد برای خلع سلاح پلیس در یک اقدام سهوی تیری از اسلحه خارج و به متهم برخورد می‌کند.”

شلیک نیروهای نظامی و امنیتی به شهروندان در شهرهای مختلف کشور امری مسبوق به سابقه است. این امر در مواردی منجر به آسیب‌های دائمی و یا جان باختن شهروندان می‌شود. در آخرین مورد فروردین‌ماه امسال دو جوان اهل شهر شوش در استان خوزستان بر اثر شلیک مستقیم نیروهای “حوزه مقاومت بسیج شهید دانش شوش” زخمی شدند و یک تن از آنها پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.

آبانماه سال ۹۹ نیز، مهرداد سپهری شهروند مشهدی، پس از بازداشت توسط پلیس، در اثر خفگی ناشی از اسپری گاز فلفل در خوردوی پلیس جان خود را از دست داد. ویدئویی که از رفتار خشونت آمیز پلیس مشهد، با این شهروند منتشر شده بود نشان میداد که پلیس در حالی از اسپری فلفل و شوکر الکتریکی بر صورت و بدن وی استفاده میکند که شهروند بازداشت شده با دستبند به میله ای بسته شده بود.

در ماده ۷ قانون به‌کارگیری سلاح توسط مأمورین نیروهای مسلح در موارد ضروری آمده است: “مأمورین موضوع این قانون هنگام بکارگیری سلاح باید حتی‌المقدور پا را هدف قرار بدهند و مراقبت نمایند که اقدام آنان منجر به فوت نشود و به اشخاص ثالث که دخیل در ماجرا نمی‌باشند آسیب نرسد.” در تبصره‌ این ماده نیز گفته شده که “‌مواظبت و مراقبت از حال مجروحین بر عهده‌ی مأمورین انتظامی است و باید در اولین فرصت آنان را به مراکز درمانی برسانند.”


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.