یک هفته با مزدبگیران خوزستانی: خسته‌ایم از قول‌ و وعده‌هایی که عملی نشده

چهارشنبه, ۱۷ام شهریور, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

استان‌وایر– کارگران و مزدبگیران شاغل در مشاغل مختلف استان خوزستان کماکان از عدم پرداخت حقوق‌ها، حق بیمه و سایر مزایا گلایه دارند.

در یک هفته منتهی به شانزدهم شهریور ۱۴۰۰، دست کم ۱۰ تجمع اعتراضی آن‌ها به رسانه‌ها راه یافته است. این اعتراضات که ابتدا در درون شرکت‌ها و ادارات پی‌گیری می‌شدند، با بی نتیجه ماندن پی‌گیری، به مقابل ادارات مربوطه و استانداری‌ها کشانده شدند.

تجمع اعتراضی کارکنان پتروشیمی بندر امام

کارکنان پتروشیمی بندر امام که در سال ۱۳۹۹، پس از کش و قوس‌های فراوان، زیر نظر شرکت عملیات غیر صنعتی بندر ماهشهر قرار گرفتند، روز سه‌شنبه ۱۶ شهریور در اعتراض به این موضوع، مقابل پتروشیمی بندر امام دست به تجمع زدند.

کارکنان در تجمع اعتراضی خود خواهان بازگشت به پتروشیمی بندر امام شدند. آن‌ها پیش از این بارها اعتراض خود را نسبت به این موضوع اعلام کرده بودند.

نیشکر هفت‌تپه؛ هم‌چنان بلاتکلیف

«کعب عمیر»، نماینده مردم شهر شوش در مجلس شورای اسلامی از تشکیل جلسه تعیین تکلیف مدیریت «شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه» در هفته آینده مجلس خبر داد.

به گفته او، علی‌رغم ابلاغ حکم خلع ید شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه و صدور سند قطعی این شرکت به نام وزارت صنعت، معدن و تجارت در روزهای گذشته اما تا این لحظه هماهنگی‌های لازم برای تقبل مدیریت مجموعه هفت‌تپه انجام نشده است.

کعب عمیر با اشاره به گفت‌وگوی خود با وزرای صمت، اقتصاد و مدیرعامل سازمان ایدرو در خصوص تعیین تکلیف مدیریت شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه گفت: «سازمان ایدرو در خصوص پرداخت هزینه‌ها و مطالبات شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه مشکلاتی دارد که باید با تصمیم نهایی متولیان این سازمان و وزارت صمت، مدیریت این شرکت تعیین تکلیف شود.»

به گفته او، رییس جمهوری در سفر اخیر خود به استان خوزستان، وزیر اقتصاد را مکلف به تعیین تکلیف مدیریت شرکت هفت‌تپه کرده است.

نماینده شوش در ادامه خاطرنشان کرد: «هفته آینده با دعوت و هماهنگی‌هایی که صورت داده‌ایم، جلسه‌ای با حضور نیکزاد، نایب رییس مجلس، وزرای اقتصاد و صمت، رییس سازمان خصوصی‌سازی و مدیرعامل سازمان ایدرو در جهت تعیین تکلیف مدیریت این شرکت در مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.»

از سوی دیگر، روز دوشنبه ۱۵ شهریور، جمعی از کارگران شرکت هفت‌تپه در اعتراض به عدم تعیین تکلیف مالکیت و مدیریت شرکت و عزل و نصب‌هایی که توسط مدیران « امید اسدبیگی» انجام می‌شود، دست به اعتراض زده و در محوطه‌ شرکت تجمع و راهپیمایی کردند.

کارگران معترض در این اعتراض، مدیرانی که توسط مالک قبلی منصوب شده بودند را از ساختمان مدیریت بیرون کرده و درهای ساختمان مدیریت را بستند. کارگران هفت‌تپه هنوز دو ماه حقوق معوقه دارند و خواهان تحقق تمامی مطالبات خود هستند.

جمعی از کارگران اخراجی غیرنیشکری و بخش دفع آفات شرکت هفت‌تپه هم روز چهارشنبه دهم شهریور در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌های‌ خود، در‌ محوطه شرکت تجمع کردند. این دسته کارگران اخراجی خواستار بازگشت به کار و تبدیل وضعیت و هم‌چنین تمدید قراردادهای‌ خود هستند.

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری خرمشهر مقابل فرمانداری

کارگران شهرداری خرمشهر در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات معوقه‌ خود، بار دیگر در روز یک‌شنبه ۱۴ شهریور مقابل فرمانداری این شهر دست به تجمع زدند. آن‌ها شش ماه حقوق معوقه طلب دارند و ۱۰ ماه است که حق بیمه‌های‌ آن‌ها پرداخت نشده است.

شهردار جدید امیدیه پی‌گیر مطالبات ما باشد

کارگران شهرداری امیدیه در استان خوزستان می‌گویند منتظر عملی شدن پرداخت مطالبات مزدی، معوقات بیمه‌ای و تامین امنیت شغلی خود هستند.

در یک ماه گذشته، آن‌ها بارها به نهادهای مختلف دولتی در شهر امیدیه مراجعه کرده و خواستار مشخص شدن وضعیت شهرداری و پرداخت مطالبات معوقه خود شده‌اند.

کارگران شهرداری امیدیه با بیان این که جدا از چهار تا پنج ماه حقوق معوقه در سال جاری، مطالبات قدیمی از سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ از کارفرما طلب‌کارند، می‌گویند پرداخت حق بیمه‌های آن‌ها هم با مشکل جدی مواجه است: «مهم‌ترین خواسته کارگران، مشخص شدن مدیریت شهر امیدیه بود که با عزل شهردار سابق، از شهردار جدید انتظار پی‌گیری مطالبات عقب افتاده کارگران و بهبود وضعیت شهر را داریم.»

۱۵۰ کارگر شهرداری امیدیه که از صبح روز شنبه ششم شهریورماه در اعتصاب به سر می‌برند، پس از  تجمع چهار روزه در مقابل شهرداری و فرمانداری امیدیه، روز چهارشنبه دهم شهریور تجمع خود را به مقابل ساختمان استانداری خوزستان منتقل کردند.

کارگران، خواستار پرداخت دست‌کم چهار ماه حقوق معوقه و سایر مطالبات صنفی خود هستند.

می‌گویند دلیل به تعویق افتادن مطالبات مزدی آن‌ها، عملکرد ضعیف شهردار و حمایت جانب‌دارانه سه عضو شورای شهر از او است.

تجمع اعتراضی کارگران اخراجی اجراییات شهرداری اهواز

پنجمین تجمع کارگران اجراییات شهرداری اهواز روز شنبه ۱۳ شهریور در اعتراض به صدور نامه اخراج از سوی شهرداری مرکز و ابلاغ آن به پیمان‌کاران مربوطه مناطق، مقابل ساختمان شورای شهر برگزار شد.

کارگران اخراجی که دارای سابقه چهار تا شش سال خدمت هستند، خواهان رسیدگی مسوولان به این موضوع شدند.

یکی از کارگران با بیان این که شورا و شهرداری چه‌گونه به ادعای رییس شورا، حقوق ۶۳۰ فرد «مجهول‌الهویه» را از محل منابع درآمدی شهر پرداخت کرده است، افزود: «چرا در مقابل، نامه اخراج کارگران بی‌پناه را صادر و ده‌ها خانواده را گرفتار مشکلات معیشتی می‌کنند؟»

گلایه کارگران لوله‌سازی خوزستان

کارگران لوله‌سازی خوزستان از پرداخت نشدن حقوق خود گلایه دارند. آن‌ها می‌گویند: «خسته شده‌ایم اما باز جلوی در استانداری خوزستان می‌نشینیم بلکه امیدی به زندگی برگردد. ما خسته‌ایم از قول‌ها و وعده‌هایی که به آن عمل نشده است.»

کارگران شرکت لوله‌سازی خوزستان مدت‌ها است که تجمع می‌کنند و می‌گویند: «بعد از این که مدیرعامل شرکت تمام تجهیزات و دستگاه‌های شرکت را کیلویی فروخت، دیگر شرکت به یک متروکه تبدیل شد و همه از کار بی‌کار شدند.»

تجمع اعتراضی پرسنل و کارکنان طرح تحول سلامت خوزستان

پرسنل طرح‌ تحول سلامت خوزستان در اعتراض به عدم تبدیل وضعیت شغلی خود پس از هفت سال کار، عدم پرداخت حق کرونا، فوق‌العاده ویژه و سایر مزایا، روز دوشنبه هشتم شهریور مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

دو ماه معوقه مزدی ۱۹۰۰ کارگر شهرداری آبادان

کارگران شهرداری آبادان از تاخیر در پرداخت حقوق از ابتدای تیرماه خبر داده و می‌گویند: «مطالبات ما به دو ماه رسیده است و آخرین مزدی که دریافت کرده‌ایم، مربوط به خرداد بود که به صورت پایه حقوق پرداخت شده است.»

به گفته یکی از کارگران، آخرین حقوق کارگران مجموعه شهرداری آبادان و سازمان‌های واسطه را شهردار قبلی پرداخت کرده بود و در حال حاضر که شهرداری این شهر با سرپرستی اداره می‌شود، کارگران بلاتکلیف، در پی مطالبات معوقه خود هستند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.