کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل از طالبان خواست فورا به سرکوب اعتراضات مردم افغانستان پایان دهد

یکشنبه, 21ام شهریور, 1400
اندازه قلم متن

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای از طالبان خواست هرچه سریع‌تر به سرکوب و دستگیری  تظاهرات‌کنندگان مسالمت‌آمیز افغان، که بیشتر آنها را زنانی تشکیل می‌دهند که خواستار برابری حقوق خود هستند، و روزنامه‌نگارانی که این رویدادها را پوشش می‌دهند، پایان دهد.

این بیانیه گفت: «ما از طالبان می‌خواهیم فورا استفاده از زور و دستگیری خودسرانه کسانی که حق خود برای تجمع مسالمت‌آمیز را اعمال می‌کنند، و روزنامه‌نگارانی که این اعتراضات را پوشش می‌دهند، متوقف کند.»

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل تاکید کرد که طالبان باید به خواسته‌های معترضان گوش کند و فضایی مناسب و بدون تبعیض را برای اعمال حقوق بشر ایجاد کند.

بیانیه سازمان ملل افزود که منابع معتبر از اقدام طالبان در کشتن یک مرد و یک پسربچه، زخمی کردن هشت معترض و دستگیری ده‌ها نفر دیگر، از جمله تعداد زیادی از زنان و روزنامه‌نگاران طی سه روز گذشته خبر می‌دهند.

سازمان ملل تاکید کرد دستگیری روزنامه‌نگاران، حتی اگر در حال پوشش دادن یک تجمع ممنوع باشند، خلاف قوانین بین‌المللی است.

به گزارش رویترز، طالبان برخی از روزنامه‌نگارانی را که دستگیر کرده با وسایلی همچون میله‌های آهنی برای چندین دقیقه بی‌وقفه کتک زده و روی زمین کشیده است.

در همین حال، بسیاری از شهروندان افغانستان که برای نهادهای آمریکایی و آلمانی کار کرده‌اند و هنوز از کشور خارج نشده‌اند، نگران امنیت خود هستند.

این درحالی است که جفری دیلارنتیس، معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل، روز پنج‌شنبه در نشست شورای امنیت گفت که اگر طالبان به همه تعهدات خود پایبند باشد، به ثبات بیشتر افغانستان و منطقه کمک کند، به همه گروه‌های مختلف اجازه فعالیت دهد و از دستاوردهای ۲۰ سال اخیر محافظت کند، واشینگتن با این گروه همکاری خواهد کرد.

او در عین حال به طالبان خاطرنشان کرد که حمایت بین‌المللی و مشروعیت چیز‌هایی هستند که باید برای به دست‌آوردن آنها تلاش خود را ثابت کنند.

ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.