اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان ایرانشهر و رهایی ۲ زندانی از اعدام در شهرهای کرج و گتوند

دوشنبه, ۲۲ام شهریور, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان ایرانشهر

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز شنبه ۲۰ شهریور، حکم اعدام یک زندانی در زندان ایرانشهر به اجرا درآمد. وی پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم و ۱۰ سال در زندان ایرانشهرمحبوس بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از کمپین فعالین بلوچ، سحرگاه روز شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰، یک زندانی در زندان ایرانشهر اعدام شد.

در این گزارش هویت این زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود ادهم مکسانی فرزند شوکت اهل روستای شمس آباد بمپور عنوان شده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش اعدام این زندانی از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

رهایی ۲ زندانی از اعدام در شهرهای کرج و گتوند

خبرگزاری هرانا – دو زندانی در شهرهای کرج و گتوند که پیشتر از بابت اتهام قتل در ۲ پرونده جداگانه به اعدام محکوم شده بودند، با گذشت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کارگر آنلاین، یک زندانی محکوم به اعدام در گتوند از چوبه دار رهایی یافت.

دادستان عمومی و انقلاب گتوند در این خصوص گفت: به دنبال وقوع یک فقره قتل در سال ۱۳۹۴، در این شهر پرونده برای متهم تشکیل و در جلسات دادرسی او به اعدام محکوم شد.

عبدالرضا نوری کوله مرز گفت: با ورود پرونده به مرحله اجرای حکم، این مجموعه تمام تلاش خود را برای ایجاد سازش میان طرفین انجام داد و با همکاری اعضای شورای حل اختلاف و دعوت از بزرگان و متنفذین دو طایفه و خانواده مقتول و با برگزاری جلسات متعدد در ماه‌های اخیر، این موضوع به سازش منجر شد و این زندانی از اعدام نجات یافت.

رهایی از اعدام یک زندانی در کرج

به گزارش آفتاب نیوز، یک زندانی محکوم به اعدام در کرج با بخشش اولیای دم از چوبه دار رهایی یافت.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز گفت: در پی درگیری خانوادگی دو برادر در تابستان سال گذشته در یکی از محله‌های کرج، یکی از برادران با ضربات چاقو باعث مرگ دیگر برادرش شد.

حسن مددی بیان کرد: با پیگیری دادستانی، در نهایت اولیاء دم رضایت قطعی و بی قید و شرط خود را اعلام کردند و متهم که متولد ۱۳۶۴ بود هم اکنون در حال بازپروری و گذراندن کیفر نسبت به جنبه عمومی جرم است و پس از طی این دوران، آزاد خواهد شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.