رئیس پیشین سیا: بایدن افغانستان را به خطرناک‌ترین نقطۀ جهان تبدیل کرد و روحیه جهادیون را بالا برد

سه شنبه, 23ام شهریور, 1400
اندازه قلم متن

مایکل مورل رئیس پیشین سازمان سیا

مایکل مورل رئیس پیشین سازمان سیا 

مایکل مورل که دو نوبت رئیس سازمان اطلاعات آمریکا، سیا، در دورۀ باراک اوباما بود می‌گوید خروج آمریکا از افغانستان و بازگشت طالبان به قدرت، افغانستان و منطقه را خطرناک‌تر از دیگر نقاط جهان کرد و روحیه نیروهای جهادی را بالا برد. در اظهاراتی جداگانه، لئون پانه‌تا، وزیر پیشین دفاع آمریکا از جو بایدن خواست که مسئولیت خطاهای خود را بپذیرد.

مایکل مورل که در گفتگو با شبکۀ “سی بی‌اس” خروج آشوب‌زدۀ ارتش آمریکا از افغانستان را مورد انتقاد قرار داد، تأکید کرد که “طالبان جنگ در افغانستان را بردند و پیروزی آنان به گروه‌های جهادی روحیه داده است. زیرا، طالبان از این پس خواهند گفت که آنان نه فقط آمریکا، بلکه ناتو، قوّی‌ترین قدرت نظامی جهان را شکست داده‌اند و همین از نو افغانستان را به کانون نیروهای جهادی بدل خواهد کرد.”

رئیس پیشین سازمان سیا معتقد است که افغانستان از این پس خطرناک‌ترین نقطۀ جهان خواهد بود.

همزمان با این اظهارات آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجۀ آمریکا، دیروز دوشنبه سیزدهم سپتامبر برای اولین بار به انتقادهای نمایندگان کنگره پس از خروج آشوب‌زدۀ ارتش آمریکا از افغانستان پاسخ داد و دولت ترامپ را مسبب اصلی این وضع معرفی کرد. آنتونی بلینکن یادآوری نمود که توافق صلح میان دولت ترامپ و طالبان در فوریه سال گذشته در دوحه امضاء شد و به موجب این توافق رئیس جمهوری پیشین آمریکا به دولت وقت کابل فشار آورد تا پنج هزار تن از زندانیان طالب از جمله فرماندهان ارشد نظامی آنان را آزاد کند.

آنتونی بلینکن سپس یادآوری کرد که به موجب توافق دوحه ارتش آمریکا باید در اول ماه مه افغانستان را ترک می‌کرد و دولت جو بایدن نه برنامۀ خروج ارتش آمریکا از افغانستان، بلکه تنها تاریخ این خروج را از دولت ترامپ به ارث برده بود.

آنتونی بلینکن سپس تصریح کرد که حتی بدبینانه ترین ارزیابی‌ها پیش بینی نکرده بودند که ارتش افغانستان، پیش از حتی خروج نیروهای آمریکایی از این کشور در مقابل طالبان فرو بپاشد.

با این حال، پیش از آنکه آنتونی بلینکن سخنان خود را آغاز کند، مایکل مک‌کُل، نمایندۀ جمهوری‌خواه کنگره، دولت بایدن را به خیانت متهم کرد و گفت که رئیس جمهوری آمریکا به پیشنهادهای فرماندهان نظامی این کشور توجه نکرد. او گفت که در نتیجۀ تصمیم فاجعه‌بار بایدن، دولت آمریکا در مقابل تروریست‌ها شکست خورد. نمایندۀ جمهوری‌خواه سپس افزود : در نتیجۀ اقدام بایدن از این پس “دشمنان ما دیگر از ما نمی‌ترسند و متحدان ما اعتمادی به ما ندارند.” 

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.