کشته شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی سردشت

یکشنبه, 28ام شهریور, 1400
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – شامگاه شنبه ۲٧ شهریورماه، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرستان سردشت، یک کولبر جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کولبرنیوز، شامگاه شنبه ۲٧ شهریورماه ۱۴۰۰، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در منطقه مرزی سردشت، یک کولبر جان باخت.

در این گزارش هویت این کولبر امید محمدزاده اهل روستای “گرویس” ساکن شهر ربط واقع در استان آذربایجان غربی و دارای سه فرزند ١۲، ٧ و ۵ ساله، عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، این کولبر که در میان گروهی از کولبران در منطقه مرزی دولبی، هدف شلیک مستقیم این نیروها قرار گرفته، از ناحیه لگن زخمی و بر اثر خونریزی شدید جانباخته است.

در این گزارش آمده است، جسد نامبرده هم‌ اکنون در بیمارستان سردشت است و به خانواده ایشان تحویل داده نشده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۰ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۳۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۹ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۴ کولبر زخمی شدند و ۵ کولبر جان باختند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.