تداوم بازداشت سه نوکیش مسیحی در رشت

سه شنبه, ۳۰ام شهریور, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – احمد (یوحنا) سرپرست، ایوب (فرزین) پوررضازاده و مرتضی حاجب مشهود کاری، سه نوکیش مسیحی علیرغم گذشت ۱۶ روز از زمان دستگیری کماکان در بازداشت به سر می برند. احمد (یوحنا) سرپرست و مرتضی حاجب مشهود کاری روز شنبه ۲۷ شهریورماه طی یک تماس تلفنی با خانواده خود از انتقالشان به زندان لاکان رشت خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ماده ۱۸، احمد (یوحنا) سرپرست، ایوب (فرزین) پوررضازاده و مرتضی حاجب مشهود کاری، سه نوکیش مسیحی علیرغم گذشت ۱۶ روز از زمان دستگیری کماکان در بازداشت به سر می برند.

بر اساس این گزارش، احمد (یوحنا) سرپرست و مرتضی حاجب مشهود کاری روز شنبه ۲۷ شهریورماه، طی یک تماس تلفنی با خانواده خود از انتقالشان از بازداشتگاه اطلاعات سپاه به زندان لاکان رشت خبر دادند.

به دنبال پیگیری های خانواده آقای پوررضازاده، پس از ارجاع پرونده به دادگاه، از طریق بازپرس به آن ها اطلاع داده شده است که وی در تاریخ ۱۵ شهریورماه از بازداشتگاه اطلاعات سپاه به زندان لاکان منتقل شده است و در حال حاضر در انفرادی نگهداری می شود و اجازه ملاقات هم ندارد.

این درحالیست که به گفته خانواده آقای پوررضازاده؛ وی در تاریخ ۱۷ شهریورماه، طی تماس تلفنی کوتاهی از تداوم بازداشت خود و دو نوکیش مسیحی دیگر در بازداشتگاه اطلاعات سپاه خبر داده و این تماس با مداخله مسئولین بازداشتگاه قطع شده است. وی از آن زمان تاکنون در بی خبری به سر می برد.

تا زمان تنظیم این گزارش از دلایل بازداشت، اتهامات مطروحه و محل نگهداری این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

احمد (یوحنا) سرپرست، ایوب (فرزین) پوررضازاده و مرتضی حاجب مشهود کاری، روز یکشنبه ۱۴ شهریورماه توسط نیروهای امنیتی در رشت بازداشت شدند.

بازداشت آقای سرپرست و آقای پوررضازاده در یک کلیسای خانگی صورت گرفته است. ماموران امنیتی پس از بازداشت اقدام به بازرسی منزل این شهروندان کرده و شماری از لوازم شخصی آنان از جمله تلفن‌ها همراه، فلش، کتب و جزوات مرتبط با آئین مسیحیت را ضبط کرده و با خود برده‌اند. همچنین به گفته یک منبع مطلع ماموران رفتار خشن و توهین آمیزی داشتند و از ارائه حکم بازداشت، ورود به منزل و یا تفتیش در تمامی مراحل خودداری کرده‌اند.

گفته می‌شود که بستگان این شهروندان در خصوص اطلاع‌رسانی درباره وضعیت عزیزانشان مورد تهدید ماموران اطلاعات سپاه قرار گرفته‌اند. به علاوه یکی از بستگان آنان و سایر اعضای این کلیسای خانگی نیز به اداره اطلاعات سپاه رشت احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

به گفته یک منبع نزدیک به خانواده این شهروندان علیرغم مراجعه خانواده آنان به شعبه ۴ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب رشت، هیچ پاسخی به آنها داده نشده و به آنها گفته‌اند: «پیگیری نکنید. آن‌ها به این زودی آزاد نخواهند شد. مستحق آزادی نیستند و باید بمانند!»

احمد (یوحنا) سرپرست ۲۵ ساله، ایوب (فرزین) پوررضازاده ۲۸ ساله و مرتضی حاجب مشهود کاری ۳۸ ساله، نوکیش مسیحی و از شهروندان ساکن رشت هستند.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها: ,

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.