۳۱ هزار هکتار از اراضی حریم شهرها به منابع طبیعی بازگشت

چهارشنبه, ۳۱ام شهریور, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن
۳۱ هزار هکتار از اراضی حریم شهرها به منابع طبیعی بازگشت

مدیرکل دفتر استعدادیابی و بهره‌برداری منابع طبیعی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از بازگشت ۳۱ هزار هکتار از اراضی حریم و خارج از حریم شهرها به منابع طبیعی خبر داد و گفت: این اراضی از دو، سه دهه قبل در اختیار وزارت مسکن و راه و شهرسازی قرار داشته و اکنون به منابع طبیعی بازگشته است.

به گزارش ایسنا، محمدرحیم رستمانی گفت: بر اساس ماده ۱۰ قانون زمین شهری، ماده ۲۰ آیین‌نامه اجرایی و ماده ۶ قانون ساماندهی و عرضه مسکن، سازمان‌ها و نهادها مکلف شده‌اند تا اراضی تحت اختیار خود در حریم راه‌ها و شهرها را در اختیار اداره راه و شهرسازی قرار دهند زیرا اگر این کار انجام نمی‌شد سازمان ثبت اسناد می‌توانست راساً این اراضی را به‌نام راه و شهرسازی تغییر نمایندگی دهد.

مدیرکل دفتر استعدادیابی سازمان جنگل‌ها افزود: متاسفانه در این قوانین خلاءهایی وجود داشت و هیچ تفکیکی برای اراضی جنگلی، نهالستان‌ها، ذخیره‌گاه‌های جنگلی، ایستگاه تولید بذر و نهال، پارک‌های جنگلی و غیره قایل نشده و همه را در یک ردیف قرار داده بود.

وی خاطرنشان کرد: پیگیری مستمر سازمان جنگل‌ها و حمایت دستگاه بازرسی سبب شده است تا در شهریور ماه سال ۹۹ تفاهمنامه‌ای بین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت مسکن و شهر سازی منعقد و این خلاء قانونی رفع شود، ضمن اینکه مفاد این تفاهم نامه در قانون جهش تولید مسکن نیز تصریح شده است.

مدیرکل دفتر استعدادیابی سازمان جنگل‌ها در ادامه گفت: بر اساس این تفاهمنامه، جنگل‌های طبیعی و دست‌کاشت، بیشه‌زارهای طبیعی، نهالستان‌ها، ایستگاه‌های تحقیقاتی و تولید بذر و نهال، پارک‌های جنگلی و راه‌های مسیل ایل کوچ نشین و حریم مربوط به آن‌ها از تغییر نمایندگی مستثنی و کلیه اسناد این اراضی که در گذشته به‌نام راه شهرسازی صادر شده است مجددا به منابع طبیعی برگشت داده و اسناد آن به‌نام دولت به نمایندگی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: با پیگیری سازمان جنگل‌ها و همراهی و مساعدت وزارت راه و شهرسازی (سازمان ملی زمین و مسکن) اراضی که  از مصادیق مذکور و اراضی که در حریم شهر واقع و اکنون از حریم خارج شده است به منابع طبیعی تحویل داده و اسناد آن نیز به نام سازمان جنگل‌ها صادر می‌شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، رستمانی همچنین یادآور شد: راه و شهرسازی تا پیش از این بر عودت اراضی ملی به منابع طبیعی تا سه هکتار را به استان‌ها تفویض کرده است و مازاد بر آن می‌بایست با مجوز وزارت راه و شهرسازی اتفاق می‌افتاد اما در راستای این تفاهمنامه اختیار اراضی به‌صورت کامل در هر سطحی به استان ها تفویض اختیار شده و کار باز پس گیری اراضی حریم شهرها اکنون سرعت گرفته است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.