طالبان خواستار حضور در مجمع عمومی سازمان ملل شد

چهارشنبه, 31ام شهریور, 1400
اندازه قلم متن
Amir Khan Muttaqi

امیرخان متقی، وزیر خارجه دولت طالبان در نامه‌ای به سازمان ملل این درخواست را مطرح کرده است.

 

سازمان ملل متحد می‌گوید طالبان در افغانستان با ارسال نامه‌ای خواستار حضور نماینده خود در مجمع عمومی این سازمان بین‌المللی شده است.

طالبان در نامه‌ای خطاب به آنتونیو گوترش، رییس سازمان ملل متحد اعلام کرده است که “اشرف غنی رییس جمهوری پیشین افغانستان روز پانزدهم اوت از قدرت کنار رفته و جهان دیگر او را به رسمیت نمی‌شناسد.”

در این نامه در عین حال آمده است که غلام محمد اسحاق‌زی، نماینده دولت اشرف غنی در سازمان ملل متحد که در حال حاضر در این نهاد است باید کنار برود و “امیر خان متقی” سرپرست وزیر خارجه افغانستان خواستار سخنرانی در مجمع عمومی این سازمان است.

فرحان حق، سخنگوی سازمان ملل متحد با تایید این خبر گفته است که بعد از مشاوره با دفتر ریاست سازمان، این نامه به کمیته تایید اعتبار هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارسال شده است.

براساس بیانیه سازمان ملل متحد، در نامه طالبان که به امضای “امیرخان متقی” رسیده، “محمد سهیل شاهین” به عنوان نامزد این گروه مسلح برای کرسی نمایندگی دائم افغانستان در سازمان ملل متحد معرفی شده است.

آقای شاهین در زمان جنگ‌های داخلی افغانستان در زمینه مبارزات فرهنگی فعال بوده و از او مقالات زیادی منتشر شده است. او به زبان‌های پشتو و انگلیسی مسلط است.

آقای شاهین در زمان رژیم طالبان به عنوان مدیر مسئول روزنامه کابل تایمز، نماینده افغانستان در سازمان ملل و معاون سفیر افغانستان در اسلام‌آباد پاکستان کار کرده است.

سهیل شاهین

سهیل شاهین سخنگوی طالبان

 

پس از سقوط رژیم طالبان، او به عنوان سردبیر بخش انگلیسی سایت گروه طالبان کار کرده و پس از آن دفتر سیاسی طالبان و عضو تیم مذاکره کننده آن بود.

در حالی که نامه گروه طالبان به کمیته بررسی اعتبارات سازمان ملل متحد رفته است، برخی گزارش‌ها حاکی از آن است حتی اگر خواسته این گروه مورد تایید قرار بگیرد رسیدگی به آن بیش از طول اجلاس مجمع جهانی زمان خواهد برد و احتمالا دوشنبه آینده آقای اسحاق‌زی کماکان در سازمان ملل متحد سخنرانی خواهد کرد.

هنوز هیچ کشوری طالبان را به عنوان دولت رسمی افغانستان به رسمیت نشناخته است اما آمریکا می‌گوید کماکان با این گروه در ارتباط است تا خروج شهروندان خود از افغانستان را میسر کند.

گروه طالبان خواستار کمک‌های بین‌المللی به افغانستان شده است و مقام‌های سازمان ملل متحد به دنبال سازو کاری برای رساندن کمک‌های انسان دوستانه به افغانستان است.

بی بی سی فارسی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.