بازداشت دو بهایی پس از تفتیش خانه در شیراز

پنجشنبه, ۱ام مهر, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی روز چهارشنبه، ۳۱ شهریور، پس از مراجعه به خانه سه شهروند بهایی در شیراز، دو نفر را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

سایت حقوق بشری هرانا، هویت دو شهروند بازداشت‌شده را معین میثاقی و نگاره قادری اعلام کرده و نوشت که هایده مصلی‌نژاد دیگر شهروند بهایی بوده که به دلیل عدم حضور در خانه در زمان مراجعه ماموران امنیتی تاکنون بازداشت نشده است.

بنا بر این گزارش، ماموران امنیتی همچنین اقدام به تفتیش خانه این سه شهروند کرده و برخی وسایل شخصی آن‌ها را نیز با خود برده‌‌اند.

در همین حال یک منبع آگاه به هرانا گفته است که ماموران امنیتی پیش از این نیز خانه آقای میثاقی را در فروردین‌ امسال به طرز «خشن و وحشیانه‌ای» مورد تفتیش قرار داده بودند، «طوری که ظرف سوپ داغ روی پای دختر دو ساله او ریخته و خانواده تا مدت‌ها درگیر سوختگی پای فرزندشان بوده‌اند».

با وجود زندگی ۳۰۰ هزار بهایی در ایران، جمهوری اسلامی آیین بهاییت را به رسمیت نمی‌شناسد و مقامات بارها بهاییان را «جاسوس و دشمن» خوانده‌ و در بیش از چهار دهه گذشته احکام متعدد اعدام، بازداشت، زندان و محرومیت از تحصیل و کسب و کار، تخریب منازل و گورستان‌ها علیه پیروان این آیین را صادر کرده‌اند.

بازداشت پی‌درپی شهروندان بهایی در ایران همواره با اتهاماتی چون «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» رخ می‌دهد.

جامعه جهانی بهایی بارها تاکید کرده است این قبیل اتهام‌های امنیتی علیه شهروندان بهایی کاملا «بی‌اساس» است و تنها دلیل بازداشت آن‌ها، اعتقادات و فعالیت‌های مذهبی است.

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل، اواخر آبان گذشته با صدور قطعنامه‌ای، «نقض شدید و فاحش حقوق بشر» در ایران را محکوم کرده بود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.