گلستان پایگاه استقرار دائمی بالگرد می‌شود

شنبه, 3ام مهر, 1400
اندازه قلم متن
گلستان پایگاه استقرار دائمی بالگرد می‌شود

ایسنا/گلستان رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور گفت: از وزارت دفاع خواسته‌شده تا با توجه به پتانسیل بالای حریق در گلستان خصوصاً در فصل پاییز، یک بالگرد دست‌کم تا پایان فصل پاییز در این استان به طور دائم حضور داشته باشد.

مسعود منصور در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه ستاد مدیریت بحران استان گلستان در گرگان اظهار کرد: گلستان یکی از استان‌هایی است که از ۱۶ پایگاه استقرار بالگرد در کشور، یکی از آنها باید در این استان باشد.

وی افزود: در جلسه امروز مصوب شد تا حتماً از وزارت دفاع خواسته شود یک بالگرد دست‌کم تا پایان فصل پاییز که احتمال وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌های شمالی زیاد است، در گلستان مستقر باشد.

رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور بیان کرد: اگر بالگرد در منطقه حضور داشته باشد می‌توان در بهترین زمان ممکن جلوی گسترش حریق را گرفت.

منصور در ادامه با اشاره به آتش‌سوزی درازنو، گفت: توپوگرافی سخت و سرعت وزش باد در این منطقه که به بیش از ۷۰ کیلومتر بر ساعت نیز می‌رسد، کار اطفای حریق را با سختی روبه‌رو کرده است.

وی گفت: با توجه به‌شدت وزش باد و مه‌آلود بودن منطقه، امکان پرواز بالگرد وجود ندارد.

رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور خاطرنشان کرد: امروز نسبت به‌روز گذشته، ۷۰ تا ۸۰ درصد حریق کنترل شده است.

منصور با بیان اینکه امروز ۱۵۰ نیرو برای مهار آتش به منطقه اعزام شد، تصریح کرد: در حال حاضر ۳۵۰ نیروی امدادی و مردمی برای خاموش کردن آتش در منطقه حاضر هستند.

وی با بیان اینکه امیدواریم تا اوایل امشب حریق را مهار کنیم، گفت: حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هکتار از عرصه‌های جنگلی منطقه درگیر حریق شده است.

رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه بیان کرد: حدود ۹۵ درصد حریق‌ها در جنگل‌ها و مراتع کشور عامل انسانی به‌صورت غیرعمدی و یا عمدی است.

منصور با اشاره به اینکه در منطقه درازنو دوربین کنترلی با شعاع دید ۷ کیلومتر نصب بوده است، بیان کرد: اخیراً یک باند بزرگ قاچاق چوب در منطقه کردکوی متلاشی‌شده و حدس همکاران ما این است که عامل انسانی به عمد این حریق را ایجاد کرده باشد. دستگاه امنیتی و انتظامی استان پیگیر این موضوع هستند.

وی خاطرنشان کرد: امسال در سطح کشور بیش از ۳۴ نفر در رابطه با آتش‌سوزی عمدی در جنگل‌ها دستگیر شده‌اند.

رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور بیان کرد: از دستگاه قضایی انتظار داریم در مواردی که آتش‌سوزی عمدی به اثبات رسیده، مجازات بازدارنده‌ای اعمال شود تا دیگر شاهد چنین مواردی نباشیم.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.