نابسامانی وضعیت آب شرب در خوزستان علیرغم اعتراضات گسترده در تابستان

دوشنبه, ۵ام مهر, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

استان‌وایر- منابع محلی در شهرهای بزرگ و کوچک استان خوزستان از وضعیت نابسامان آب آشامیدنی در این استان خبر داده و می‌گویند علیرغم تمامی اعتراضات، سرکوب‌های گسترده و فدا شدن جان‌ عزیزانشان و با وجود وعده و وعیدهای بسیار از سوی مقامات مسئول همچنان مردم این استان با مشکلات متعدد آب شرب مواجه هستند.

روز گذشته تصویری از صف طولانی ساکنان شهر شادگان منتشر شد که با دبه‌های پلاستیکی برای خرید آب در انتظار ایستاده‌اند.

همزمان ویدیویی از شهرستان ویس منتشر شده که یک شهروندخبرنگار در آن به محلی اشاره می‌کند که فاضلاب و پساب صنعتی نیروگاه رامین اهواز را به بستر رودخانه کارون هدایت می‌کند.

این محل در فاصله چند صد متری تاسیسات تصفیه خانه شهر ویس می است که  جمعیتی بالغ بر ۲۵ هزار نفر دارد.

طی روزهای گذشته دستکم ۵ تن از ماهیگیران محلی بخش میسان شهرستان دشت‌آازادگان که در تالاب نیمه‌جان هورالعظیم در حال ماهیگیری بودند در بخشی که پساب و فاضلاب شرکت‌های نفتی و کشاورزی ریخته می‌شود در آب افتادند. مرگ دو تن از این صیادان تا این لحظه تایید شده و سه نفر دیگر نیز با وضعیت وخیم جسمانی به بیمارستان هویزه منتقل شدند.

تیر ۱۳۹۶، «قاسم ساعدی»، نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در گفت‌وگو با خبرگزاری «خانه ملت» به میزان اندک آب موجود در تالاب هورالعظیم اشاره کرده و آن را حاصل روانه کردن پساب‌های تصفیه نشده کشاورزی و مزارع نیشکر دانسته بود.

این نماینده مجلس گفته بود: «این تالاب به جای آب‌گیری با آب رودخانه کرخه، با ورود انواع پساب‌های تصفیه‌ نشده کشاورزی آب‌گیری شده است که این آب‌گیری نه‌ تنها مفید نیست بلکه موجبات نابودی اکوسیستم طبیعی این تالاب را فراهم خواهد کرد.»

با آغاز فصل سرما و شروع بارش‌ها مردم استان خوزستان علاوه بر مشکل عدم دسترسی به آب شرب بهداشتی در خانه‌ها به معضل دیرینه سرریز فاضلاب و اختلاط آن با آب شرب نیز روبرو خواهند شد.

چند روز قبل ویدیویی از یکی از شهروندان عرب در اهواز منتشر شد که خطاب به مسئولان شهر اهواز می‌گفت: « ما با این وضعیت فاضلاب نمی‌توانیم حتی در خانه نماز بخوانیم کافی است یک شیر آب را باز کنیم تا فاضلاب از همه جای خانه بالا بزند. خدا شما را لعنت کند.»

مشکل دسترسی به آب بهداشتی و بهسازی شبکه مستعمل فاضلاب خوزستان مشکلی دیرینه است که در دوره‌های مختلف زمانی برای آن طرح و بودجه‌های کلان منظور شده است اما در همه سال‌های گذشته هرگز راه‌حلی اصولی و کارشناسی برای آن ارائه نشده است.

شهروندان خوزستان تیرماه ۱۴۰۰ در اعتراض به خشکسالی و از بین رفتن اکوسیستم منطقه و همچنین از دست رفتن محصولات کشاوورزی و دام‌های خود دست به اعتراضاتی گسترده زده و به خیابان‌ها آمدند.

این اعتراضات در روزهای ابتدایی از سوی مقامات استان خوزستان تکذیب شدند و حتی «قاسم سلیمانی دشتکی»، استاندار این استان ویدیوهای منتسب به اعتراضات را «جعلی» خواند و ادعا کرد همه شهرهای استان آرام هستند و اعتراضی رخ نداده است.

با انتشار اظهارات استاندار خوزستان، شهروندخبرنگاران و منابع محلی با انتشار ویدیوهایی که نشان از حضور پرشمار نیروهای امنیتی در شهرهای شادگان، سوسنگرد، خرمشهر، ماهشهر و اهواز داشتند، با ذکر تاریخ و زمان تجمع، مستندسازی اعتراضات خوزستان را آغاز کردند.

سرکوب گسترده معترضان در ۱۴ شب حضور شهروندان در خیابان‌ها روز به روز گسترده‌تر شد و تا پایان شب چهاردهم دست‌کم ۱۳ تن در جریان اعتراضات با شلیک مستقیم گلوله از سوی نیروهای امنیتی کشته شدند.

از دیگر اقدامات سرکوب‌گرانه جمهوری اسلامی در این اعتراضات، قطع سراسری اینترنت در شهرهای استان و ایجاد اختلال در شبکه تلفن همراه بود.

معاون دادستان کشور۲۰ روز پس از سرکوب گسترده اعتراضات با اشاره به مطالبه تامین حق‌آبه‌های خوزستان و آب شرب مصرفی شهروندان گفته است: «در خصوص تأمین آب شرب، متاسفانه اقدام موثری در سال‌های گذشته صورت نگرفته است. این در حالی است که بودجه‌های قابل‌توجهی به این پروژه‌ها اختصاص داده شده اما حسب بررسی‌های صورت گرفته، برخی از اعمال مجرمانه صورت گرفته است.»

مردم خوزستان سال‌ها است که با معضلاتی، از جمله فاضلاب، خشکی «هورالعظیم»، خطر ریزگردها، بی‌آبی و مدیرانی که اعتراض مردم را تکذیب می‌کنند، مواجه هستند.

به گزارش منابع محلی، دست‌کم ۷۰۲ روستا در این استان با تنش شدید آبی و خشک شدن منابع آبی و هم‌چنین عدم دسترسی به آب شرب سالم و بهداشتی مواجه هستند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.