ادامه درگیری‌های لفظی بین ایران و جمهوری آذربایجان؛ ارتش هم رزمایش برگزار می‌کند

پنجشنبه, 8ام مهر, 1400
اندازه قلم متن

همزمان با ادامه درگیری‌های لفظی بین ایران و جمهوری آذربایجان، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد این نیرو در شمال‌غرب کشور رزمایش برگزار می‌کند.

کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش، روز پنجشنبه ۸ مهرماه گفت رزمایش « فاتحان خیبر» روز جمعه با حضور یگان‌های زرهی، توپخانه، پهپاد، ‌جنگال و با پشتیبانی آتش بالگردهای هوانیروز برگزار می‌شود.

به دنبال جدال لفظی ایران و جمهوری آذربایجان بر سر بازداشت رانندگان ایرانی و مسدود شدن چندروزه مسیر ایران به ارمنستان، سپاه پاسداران نیز از برگزاری رزمایشی در شمال‌غرب ایران خبر داده بود.

با این حال فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت که رزمایش‌های نیروهای مسلح در این منطقه و نقاط مختلف کشور بر اساس «برنامه تقویمی اجرای رزمایش‌های یگان‌ها» انجام می‌شود.

الهام علی‌‌اف، رییس جمهوری آذربایجان، روز پنجم مهرماه در واکنش به برگزاری رزمایش از سوی ایران گفته بود که چرا جمهوری اسلامی در ۳۰ سال گذشته در نزدیکی این سرزمین‌ها که پیش از این «تحت اشغال ارمنستان بود» رزمایش برگزار نکرد؟

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، این سخنان را «مایه تعجب» خواند و گفت که این رزمایش «برای آرامش و ثبات کل منطقه انجام می‌شود».

او در عین حال اعلام کرد که ایران حضور اسرائیل در نزدیکی مرزهای خود را «تحمل نخواهد کرد».

در همین حال محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه، نیز روز چهارشنبه گفت انتظار داریم «خاک همسایگان بستری برای اقدامات پلید» اسرائیل نشود.

او تاکید کرد: «هرگونه تغییر ژئوپلیتیک منطقه را مخل امنیت داخلی خود می‌دانیم و همواره آن را خط قرمز اعلام کرده‌ایم.»

اسرائیل همکاری‌های گسترده با جمهوری آذربایجان دارد و سال گذشته نیز گزارش‌هایی درباره کمک نظامی اسرائیل به آذربایجان در جنگ با ارمنستان منتشر شده بود. ارمنستان نیز در اعتراض به ارسال تسلیحات به جمهوری آذربایجان سفیر خود را از اسرائیل فرا خوانده بود.

آذربایجان همچنین روز ۲۱ شهریور رزمایش مشترکی را با پاکستان و ترکیه برگزار کرد.

جمهوری اسلامی بارها به این روابط نزدیک جمهوری آذربایجان و اسرائیل اعتراض کرده است، اما تنش‌های اخیر میان تهران و باکو پس از آن افزایش یافت که آذربایجان دو راننده کامیون ایرانی را به اتهام ورود غیرقانونی به منطقه خان‌کندی قره‌باغ بازداشت کرد.

آذربایجان همچنین اخیرا در مسیر جاده گوروش- قافان از کامیون‌های ایرانی به ارمنستان گمرکی دریافت می‌کند.

اروجعلی علیزاده، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان شرقی، روز پنجشنبه گفت که تردد کامیون‌های ایرانی به ارمنستان همچنان از مرز نوردوز انجام می‌شود و جمهوری آذربایجان از این کامیون‌ها عوارض دریافت می‌کند.

سورن پاپیکیان، معاون نخست وزیر ارمنستان، روز چهارشنبه در دیدار با عباس ظهوری، سفیر ایران در ایروان، گفته بود که ارمنستان در حال احداث جاده جایگزین برای مسیر گوریس – قاپان است و احداث این جاده تا ماه نوامبر، حدود دو ماه دیگر، به پایان می‌رسد.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.