شش اعدام در زندان عادل آباد شیراز و سه اعدام درزندان دستگرد اصفهان

شنبه, 10ام مهر, 1400
اندازه قلم متن

گزارشی از اعدام ۶ زندانی در زندان عادل آباد شیراز

خبرگزاری هرانا – طی هفته‌های اخیر حکم ۶ زندانی محبوس در زندان عادل آباد شیراز که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با موادمخدر و قتل به طور جداگانه به اعدام محکوم شده بودند، به اجرا درآمد. همچنین در روزهای گذشته یک زندانی متهم به قتل جهت اجرای حکم اعدام به یکی از سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی هفته‌های اخیر ۶ زندانی محبوس در زندان عادل آباد شیراز اعدام شدند.

هویت این شهروندان “رسول اکرمی، امید کشتکار از اهالی مرودشت، میثم عاطف فرد و هادی رازی” که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، توسط هرانا احراز شده است.

همچنین سازمان حقوق بشر ایران در گزارشی هویت دو تن دیگر به نام‌های “سهراب ناجی با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» و وهاب صمدی «متهم به قتل» ۴۴ ساله و از اهالی سمنان” که  تاریخ ۳ مهرماه اعدام شده بودند، احراز کرده است.

یک منبع مطلع از وضعیت این شهروندان به هرانا گفت: «آقای اکرمی حدود ۱۶ سال قبل به اتهام قتل بازداشت شده، در ماه صفر اعدام شد. گفته می‌شود که شاکی او یک مامور دولت بوده است. یک روز بعد از او نیز حکم اعدام آقای کشتکار که از ۳ سال قبل بازداشت بود، اجرا شد. میثم عاطف فرد و هادی رازی نیز حدود ۲۰ روز پیش اعدام شدند.»

همچنین “مصطفی استواری، متهم به قتل” که هویت وی توسط هرانا احراز شده، در روزهای گذشته جهت اجرای حکم اعدام به یکی از سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شده است. گفته می‌شود که احتمالا روز شنبه اعدام خواهد شد.

به گفته یک منبع نزدیک به خانواده امکان دارد که حکم اعدام “روح الله اکبرپور، متهم به قتل” که از حدود ۱۶ سال قبل در بازداشت بسر می‌برد نیز به زودی اجرا شود. این منبع در این خصوص افزود: «آقای اکبرپور که از سال‌ها حبس زیر حکم اعدام خسته شده اخیر در نامه نگاری با مسئولان خواسته است تا حکمش به زودی اجرا شود. او گفته است: “من از خون‌بهای خودم گذشتم که یا زودتر اعدامم کنید نجات پیدا کنم یا آزاد شوم”.»

زندان دستگرد اصفهان؛ افزایش شمار اعدام شدگان روز چهارشنبه به ۳ تن

خبرگزاری هرانا – دو زندانی دیگر که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند، سحرگاه چهارشنبه ۷ مهر، در زندان دستگرد اصفهان اعدام شده اند. با احتساب این دو زندانی، شمار زندانیان اعدام شده در روز چهارشنبه در این زندان، تاکنون به ۳ تن رسیده است. هرانا پیش از این از اعدام یک زندانی دیگر در این زندان خبر داده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، سحرگاه چهارشنبه ۷ مهرماه ۱۴۰۰، دو زندانی دیگر در زندان دستگرد اصفهان اعدام شده اند.

هرانا روز چهارشنبه ۷ مهرماه، از اعدام دستکم یک زندانی دیگر با هویت عباسقلی صالحی در این زندان خبر داده بود.

هویت دو زندانی دیگر که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر بازداشت و سپس توسط مراجع قضایی به اعدام محکوم شده بودند، محمد برآهویی، تبعه کشور افغانستان و همچنین حمید شهسنایی عنوان شده است.

آقای برآهویی ۹ سال گذشته را در زندان سپری کرده است.

در این گزارش آمده است: این زندانیان روز دوشنبه ۵ مهر ماه، در یک گروه چند نفری جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند که اجرای حکم سه زندانی دیگر با اتهامات مرتبط با مواد مخدر و همچنین قتل، به دلایل نامعلومی به تعویق افتاده است.

اعدام این دو زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.