اظهارات صریح رئیس اطلاعات ارتش اسرائیل دربارۀ قتل قاسم سلیمانی و توان اتمی ایران

دوشنبه, 12ام مهر, 1400
اندازه قلم متن

تامیر هایمن، رئیس اطلاعات ارتش اسرائیل، قتل قاسم سلیمانی توسط آمریکا را مهمترین رویداد دورۀ خود دانسته که به گفتۀ او سهم مهمی در تأمین امنیت ملی اسرائیل داشته است. رئیس اطلاعات ارتش اسرائیل همچنین گفته است که جمهوری اسلامی ایران به این زودی‌ها توان تولید سلاح اتمی را نخواهد داشت، هر چند تهران پیشروی‌های بی سابقه ای در زمینۀ غنی‌سازی اورانیوم انجام داده است.

ژنرال هایمن، از قتل قاسم سلیمانی در بغداد در ژانویه سال ٢٠٢٠ به عنوان مهم‌ترین رویداد دورۀ خود یاد کرده و افزوده است که فرماندۀ پیشین سپاه قدس مسئول اجرای اهداف منطقه‌ای جمهوری اسلامی بود و قصد داشت یک پل ارتباطی مستقیم میان تهران و مدیترانه برقرار کند و نفوذ ایران را در یمن گسترش دهد. ژنرال هایمن سپس افزوده است که قاسم سلیمانی از نگاهی راهبردی و توان عملیاتی بالایی به ویژه در سوریه برخوردار بود و جانشینان وی از جمله اسماعیل قاآنی، فرماندۀ کنونی سپاه قدس، از اقتدار و قدرت تصمیم‌گیری او برخوردار نیستند.

فرماندۀ اطلاعات ارتش اسرائیل در جای دیگری از سخنانش گفت که برغم پیشروی‌های بی سابقۀ حکومت ایران در زمینۀ غنی‌سازی اورانیوم، این کشور هنوز مسیر طولانی تا تولید اولین بمب اتمی پیش رو دارد.

او گفت : اگر چه جمهوری اسلامی ایران مقادیر مهمی اورانیوم غنی شده ذخیره کرده، اما، پیشرفت مشابه‌ای در دیگر وجوه برنامۀ اتمی ایران از جمله در وجوه نظامی و مالی مشاهده نمی‌شود. ژنرال تامیر هایمن فاصلۀ ایران تا تولید اولین بمب اتمی را دو سال ارزیابی کرده و افزوده است : پس از دست یابی به توان تولید بمب اتمی راه طولانی تا تولید خود بمب باید پشت سر گذاشت.

ژنرال هایمن سپس افزوده است که به گمان او فعلاً حکومت اسلامی ایران تصمیم نگرفته به سمت تولید سلاح اتمی پیش برود. او گفت که رهبران تهران در حال حاضر با سه گزینه روبرو هستند : بازگشت به برجام؛ ادامۀ نقض برجام و دستیابی به توافقی جدید که در نتیجۀ آن به دستاوردهای بیشتری نسبت به گذشته دست خواهند یافت.

ژنرال هایمن گزینۀ سوم و حل دیپلماتیک مسئلۀ اتمی ایران را در عین حال بهترین گزینه برای اسرائیل دانسته است. او در جای دیگری از سخنانش تصریح کرده که در صورت وقوع جنگ، دفاع موشکی ایران توان مقابله با حملات نیروی هوایی اسرائیل را نخواهد داشت.

از: ار اف ای

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.