امیرعبداللهیان در بیروت: برای کمک به اقتصاد لبنان پیشنهاد جدید داریم

پنجشنبه, 15ام مهر, 1400
اندازه قلم متن

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، هنگام ورود به بیروت گفت جمهوری اسلامی با صدای بلند از لبنان حمایت می‌کند و «پیشنهاد‌های بهتر و جدیدتری برای کمک به شکست حصار اقتصادی لبنان» دارد.

 

یک روز پیش از سفر امیرعبداللهیان به لبنان، تظاهراتی در بیروت در اعتراض به سفر او برگزار شده بود.

امیرعبداللهیان صبح پنجشنبه ۱۵ مهرماه هنگام ورود به بیروت گفت جمهوری اسلامی لبنان را تنها نمی‌گذارد و درباره مساله اسرائیل «با قدرت در کنار متحدانش در منطقه باقی خواهد ماند.»

او اعلام کرد که جمهوری اسلامی «پیشنهاد‌های بهتر و جدیدتری برای کمک به شکست حصار اقتصادی لبنان» دارد و مسیر قبلی را تا زمانی که مسئولین این کشور بخواهند ادامه خواهد داد. او توضیح بیشتری در این باره نداد.

امیرعبداللهیان همچنین با میشل عون، رییس جمهوری لبنان، دیدار و گفت‌وگو کرد.

همزمان با این سفر، کاروان دیگری از سوخت ارسال‌شده ایران برای حزب‌الله لبنان روز پنجشنبه با عبور از مرز سوریه به سوی خاک لبنان حرکت کرد.

روز چهارشنبه سومین کشتی حامل سوخت ایران برای لبنان به سوریه رسید.

سوخت ارسال‌شده از ایران برای جلوگیری از تحریم نشدن لبنان توسط آمریکا با تانکر به این کشور ارسال می شود.

نجیب میقاتی، نخست وزیر جدید لبنان، انتقال سوخت از ایران با هماهنگی گروه حزب‌الله را «نقض حاکمیت ملی» این کشور خوانده بود.

گروهی از شخصیت های سیاسی نیز به این اقدام اعتراض و درباره تحریم لبنان از سوی آمریکا ابراز نگرانی کرده‌اند.

در همین حال روز چهارشنبه ده‌ها نفر از مردم لبنان، از جمله اعضای احزاب سیاسی این کشور، در اعتراض به سفر حسین امیرعبداللهیان در بیروت دست به تظاهرات زدند و این سفر را بخشی از پروژه نفوذ ایران در لبنان خواندند.

از سوی دیگر همزمان با سفر وزیر خارجه جمهوری اسلامی به بیروت، نجیب میقاتی به شبکه اسکای‌نیوز عربی گفت که لایحه لغو مصونیت تمام متهمان به دست داشتن در انفجار مهیب بندر بیروت را امضا کرده است.

نخست وزیر لبنان با تاکید بر اینکه در دیدار با وزیر خارجه ایران موضع لبنان را اعلام خواهد کرد افزود: «از ایران می‌خواهیم به روابط همسایگی خوب با کشورهای اطراف خود پایبند باشد و هیچ‌گونه اقدام خصمانه‌ای انجام ندهد.»

در روزهای گذشته گزارش هایی درباره فشار به قاضی پرونده از سوی حزب‌الله لبنان منتشر شده بود.

قاضی این پرونده خواستار لغو مصونیت دو نماینده پارلمان وابسته به حزب‌الله شده و حکم بازداشت حسن دیاب، نخست وزیر پیشین لبنان، را صادر کرده بود.

به گفته وزارت خارجه ایران، حسین امیرعبداللهیان در این سفر همچنین با رییس مجلس و وزیر خارجه لبنان و شماری از گروه‌های فلسطینی حاضر در این کشور نیز دیدار خواهد کرد.

از: ایران اینترنشنال 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.