اعدام یک زندانی در کرج اعدام شد و رهایی از اعدام یک زندانی در زندان قاین

چهارشنبه, ۲۱ام مهر, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

یک زندانی در زندان قاین اعدام شد

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز دوشنبه ۱۹ مهرماه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود در زندان قاین به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، سحرگاه روز دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰، یک زندانی در زندان قاین اعدام شد.

هویت این زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، ابراهیم رخشانی، فرزند خان محمد و اهل زابل عنوان شده است.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (۸ اکتبر ۲۰۲۰ تا ۹ اکتبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۶۶ شهروند اعدام شدند و ۹۰ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۳ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

رهایی از اعدام یک زندانی در کرج

خبرگزاری هرانا – یک زندانی در کرج که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، با جلب رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه شرق، یک زندانی در کرج پس از گذشت ۱۰ سال با جلب رضایت اولیای دم از اعدام رهایی یافت.

بر اساس این گزارش، تیر ماه سال ۱۳۹۱، نزاعی دسته جمعی بین پنج نفر منجر به زخمی شدن چهار نفر و کشته شدن جوانی ۲۵ ساله به نام احسان شد. پس از آن تمام عوامل نزاع از سوی پلیس دستگیر و بازداشت شدند.

در جریان محاکمه، متهم ردیف اول، به عنوان عامل اصلی قتل به اعدام محکوم شد و دو متهم دیگر پرونده هر کدام به دو سال حبس تعزیری و دو متهم دیگر نیز هر کدام به شش ماه حبس تعزیری محکوم شدند. سپس متهم اصلی پرونده تا زمان اجرای حکم اعدام به زندان رجایی‌شهر کرج انتقال داده شد.

تلاش برای سازش با خانواده مقتول ۱۰ سال به درازا کشید که نهایتا پنجشنبه گذشته با تلاش گروه صلح یاران و مسئولان قضایی، پدر مقتول رضایت داد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.