قوه قضاییه علت مرگ شاهین ناصری را “مسمویت دارویی” عنوان کرد

چهارشنبه, 21ام مهر, 1400
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – ذبیح الله خداییان سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری امروز خود بدون ذکر جزییات مدعی شد علت مرگ شاهین ناصری در زندان تهران بزرگ مسمومیت دارویی بوده است. شاهین ناصری، یکی از شاهدان شکنجه نوید افکاری، روز سه شنبه ۳۰ شهریورماه به بهداری زندان تهران بزرگ مراجعه کرده و بعد از ۴۵ دقیقه جان باخت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، امروز سه شنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰، ذبیح الله خداییان سخنگوی قوه قضاییه بدون ذکر جزییات در خصوص علت مرگ شاهین ناصری، گفت: “در نشست قبل هم اعلام کردیم که نتیجه پزشکی قانونی اعلام نشده است اما اخیراً پزشکی قانونی نظر خود را اعلام و علت مرگ شاهین ناصری را مسمویت دارویی تشخیص داده است.”

 شاهین ناصری، یکی از شاهدان شکنجه نوید افکاری که در زندان تهران بزرگ محبوس بود، روز سه شنبه ۳۰ شهریورماه ۱۴۰۰، به طرز پرابهامی درگذشت.

به گفته نزدیکان شاهین ناصری که پیش از مرگ، با او صحبت کرده‌اند، هیچ نشانه‌ای از افسردگی یا تصمیم به خودکشی در او وجود نداشته و بیشتر به دلیل تهدید شدن در زندان، بابت سلامتی خود در سلول انفرادی نگران بود.

این زندانی پس از اینکه درخصوص شکنجه نوید افکاری، شهادت داده بود، به زندان تهران بزرگ تبعید شده و از مدتی پیش در سلول انفرادی به‌سر می‌برده است.

صبح روز چهارشنبه ۳۱ شهریورماه، به خانواده شاهین ناصری اطلاع داده شد تا برای تحویل گرفتن جسد فرزند خود به دادسرای جنایی مراجعه کنند.

دو روز بعد از انتشار خبر مرگ این زندانی، روابط عمومی اداره کل زندان های تهران با انتشار اطلاعیه ضمن تایید مرگ پر ابهام شاهین ناصری، بدون ذکر جزییات مدعی شد: “این زندانی با شرایط اورژانسی به بهداری زندان منتقل و در محل بهداری، عملیات احیاء (ماساژ قلبی، تنفس مصنوعی و تزریق اپی نرفین و فیکس IV Line) به مدت ۴۵ دقیقه انجام می‌گیرد که علی رغم تلاش‌های کادر درمان، زندانی مورد اشاره فوت می‌کند.”

شهادت آقای ناصری در مورد ضرب و شتم و شکنجه نوید و وحید افکاری در بازداشتگاه اداره آگاهی شیراز در پرونده مورد اشاره قرار گرفته بود اما این اظهارات هیچگاه مورد توجه دادگاه قرار نگرفت.

در فایل صوتی که زمان ضبط آن برای قبل از اعدام نوید افکاری است، شاهین ناصری به بیان بخشی از این شکنجه‌ها پرداخته و می‌گوید: “یک روز در آگاهی شیراز من را به محل شکنجه می‌بردند که در راهرو صدای داد و فریاد و التماس و فحاشی به گوشم رسید. وقتی جلوتر رفتم دیدم در یکی از اتاق ها دو نفر لباس شخصی نوید افکاری را به باد کتک گرفته و با فحش های بسیار بد و الفاظ رکیک و با بی رحمی تمام با لوله و باتوم بر سر و صورت نوید ضربه می‌زنند”.

او در ادامه این پیام صوتی بیان می‌کند: “من به وضوح شنیدم که شکنجه‎ گران به نوید افکاری می‌گفتند هر چیزی را که ما می‌گوییم درست است و باید بنویسی. وقتی برای شهادت به دادسرای امنیتی رفتم بازپرس شعبه پس از شنیدن صحبت های من با الفاضی رکیک گفت که تو داری در یک پرونده امنیتی دخالت می‌کنی. همین ماموران را وادار میکنم به خاطر تهمت و افترا از تو شکایت بکنند و بلایی سرت می‌آورم که ذوب بشوی”.

پیشتر یک منبع نزدیک به خانواده آقای ناصری در گفتگو با گزارشگر هرانا گفت: چند روز پیش مصادف با سالگرد اجرای حکم اعدام نوید افکاری از سالن محل حبس خود در زندان تهران بزرگ به مکان نامعلومی منتقل شد. ما فکر می‌کردیم که به یک نهاد امنیتی منتقل شده، چون بارها توسط نهادهای امنیتی مورد تهدید قرار گرفته بود تا درباره پرونده برادران افکاری سکوت کند، اما چند روز قبل متوجه شدیم که در محلی در زندان تهران بزرگ بسر می‌برد. شاهین ناصری هیچ بیماری زمینه‌ای نداشت و مرگ او کاملا ناگهانی و مشکوک است.

بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری که وکالت تعدادی از زندانیان سیاسی را برعهده داشته است، با انتشار مطلبی در فضای مجازی درباره مرگ شاهین ناصری نوشت؛ شاهین یک روز قبل از مرگ با تلفن زندان تهران بزرگ با من تماس گرفت و ضمن اینکه خواست وکالتش را مجددا برعهده بگیرم، گفته که از بند خارج شده و تلفن هم در اختیارش نیست و کارتش را گرفتند و از کارت دوستش استفاده میکند.

هرانا در تاریخ ۷ شهریورماه سال گذشته نخستین بار در گزارشی به تفضیل از صدور احکام اعدام، حبس و شلاق برای نوید، وحید و حبیب افکاری خبر داد و اسناد مربوط به آن را نیز منتشر کرد.

نوید افکاری، کشتی گیر ایرانی سحرگاه روز شنبه ۲۲ شهریورماه ۹۹ علیرغم ابهامات جدی در پرونده و موج جهانی حمایت از وی در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.