از مرمت آشپزخانه سلطنتی تا بازسازی بادگیر کاخ سعدآباد

چهارشنبه, 5ام آبان, 1400
اندازه قلم متن
از مرمت آشپزخانه سلطنتی تا بازسازی بادگیر کاخ سعدآباد

مدیر مجموعه فرهنگی‌ تاریخی سعدآباد از تهیه نقشه و طرح‌های مطالعاتی مرمتیِ شاخص این مجموعه تاریخی، از جمله موزه نظامی، آشپزخانه سلطنتی، موزه خودروهای سلطنتی و بادگیر سعدآباد خبر داد.

به ‌گزارش ایسنا، کیا پارسا در این‌باره گفت: سال گذشته در کنار پروژه‌های متعدد مرمتی و عمرانی انجام‌شده در مجموعه سعدآباد، تعداد زیادی طرح‌های مطالعاتی و مرمتی اولویت‌دار نیز تهیه شد که طرح معماری، سامان‌دهی و گرافیک محیطی محدوده محوطه موزه نظامی، مطالعات آسیب‌شناسی و طرح مرمت فاز نخست دیوار محیطی مجموعه (حدفاصل ورودی دربند تا ورودی جعفرآباد)، طرح بهسازی و سامان‌دهی محوطه اطراف موزه آشپزخانه سلطنتی، تهیه نقشه‌های ساختمان موسوم به انبار مرغی و طرح مرمت و احیای آن با ایده احیاء به‌عنوان موزه اتومبیل‌های سلطنتی، گزارش مستندنگاری، آسیب‌شناسی، طرح مرمت و بازسازی دیوار محیطی سعدآباد (فاز ۲)، حدفاصل دروازه جعفرآباد تا خروجی قسمت جنوبی رودخانه دربند، مستندنگاری و تهیه طرح مرمت، احیاء آب انبار و تصفیه‌خانه بادگیردار تاریخی سعدآباد از جمله طرح‌های شاخص است.

او افزود: با توجه به این‌که عملیات حفاظتی ـ مرمتی و تعمیرات تکمیلی موزه نظامی رو به پایان است، به‌زودی طرح سامان‌دهی و محوطه‌سازی آن موزه نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت. در این طرح، محوطه و چیدمان آثار نظامی سامان‌دهی و برخی نیازهای خدماتی لازم در محوطه لحاظ خواهد شد.

او همچنین گفت: با جانمایی جدید طرح توسعه موزه اتومبیل‌های سلطنتی که هم‌اکنون در مکان و ساختمان مناسبی قرار ندارد، در فضایی تاریخی حدفاصل بین موزه آب و موزه برادران امیدوار، در دستور کار قرار دارد.

پارسا افزود: در این طرح آب‌انبار و تصفیه‌خانه بادگیردار تاریخی سعدآباد که در گذشته تخریب و به فراموشی سپرده شده بود، مورد بازشناسی،  بازسازی و احیاء قرار خواهد گرفت.  تمام این طرح‌ها برای بررسی و دریافت تاییدیه به اداره‌کل موزه‌ها ارسال شده‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.