آمریکا در پاسخ به حملات پهپادی ایران در منطقه، صنایع سازنده و مسئولان این صنعت را تحریم کرد

شنبه, 8ام آبان, 1400
اندازه قلم متن
لاشه پهپادهای استفاده شده از سوی حوثیان یمن که از سوی عربستان سعودی به نمایش در آمد
لاشه پهپادهای استفاده شده از سوی حوثیان یمن که از سوی عربستان سعودی به نمایش در آمد AP – Amr Nabil

وزارت خرانه داری آمریکا در بیانیۀ خود برای اعلام مجازات‌های تازه علیه شش شخصیت حقیقی و حقوقی ایران، تصریح کرد که سپاه پاسداران این کشور، حزب‌الله لبنان، حماس در فلسطین، حوثی‌ها در یمن و شورشیان در اتیوپی را به هواگردهای تهاجمی هدایت پذیر از دور مسلح ساخته و خود نیز آنها را برای حمله به کشتی‌های تجاری و علیه پایگاه‌های آمریکا در منطقه بکار گرفته است. وزارت خزانه‌داری آمریکا تاکید می‌کند که «درگیری‌ها و افزایش بحران در اتیوپی خطری در جهت بی ثبات کردن کل منطقه» محسوب می‌شود.

خزانه داری آمریکا اعلام کرد که به منظور مقابله با این اقدامات، دو شرکت و چهار شخص حقیقی دست اندرکار توسعۀ این صنعت در ایران را مورد مجازات قرار می‌دهد.

بر این اساس، سرتیپ پاسدار سعید آقاجانی، فرماندۀ واحد پهپادی سازمان هوافضای سپاه پاسداران، یوسف ابوطالبی، مدیرعامل شرکت «اوج پرواز ما دو نفر»، عبدالله محرابی، رئیس جهاد خودکفائی نیروی هوافضای سپاه، و محمد ابراهیم زرگر تهرانی، عضو هیئت مدیره شرکت «کیمیا پارت سیوان» به عنوان اشخاص حقیقی و دو شرکت یادشده به عنوان اشخاص حقوقی تحت مجازات و تحریم قرار گرفته‌اند.

وزارت خزانه داری آمریکا، واحد پهپادی نیروی هوافضای سپاه و فرماندۀ آن سعیدآقاجانی را مسئول حملۀ سال ٢٠١٩ به پالایشگاه نفت آرامکو در بقیق در عربستان سعودی و نیز در ٢٩ ژوئیه گذشته علیۀ کشتی تجاری «مرسراستریت» در ساحل دریای عمان که به مرگ دو تن منجر شد، می‌داند.

ادِواله ولی اَدیِمو، معاون وزارت خزانه داری آمریکا، در این زمینه گفت «اشاعۀ پهپاد از سوی ایران در منطقه، صلح و ثبات بین‌المللی را تهدید می‌کند. ایران و شبه نظامیان وابسته به این کشور، از پهپاد برای حمله به نیروهای آمریکائی، متحدان ما در منطقه و کشتیرانی بین‌المللی استفاده کرده‌اند». او تاکید کرد که وزارت خزانه داری آمریکا «ایران را مسئول این اقدامات نامسئولانه تلقی می‌کند».

این تصمیم ده روز پس از تهاجم ۵ پهپاد به پایگاه آمریکائی «التنف» در جنوب سوریه اتخاذ شد. این حملۀ «ایذائی» تلفات و جراحاتی نداشت. مقامات آمریکائی اعلام کردند که این اقدام که این حمله از سوی ایران برنامه ریزی و تامین شده است، هر چند پهپادها پرواز خود را از خاک این کشور آغاز نکرده‌اند. همان هنگام مقامات نظامی آمریکا تاکید کردند که این کشور به موقع و به طریقی که خود برخواهد گزید، به این اقدام پاسخ خواهد گفت.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، در پی آن حمله گفت «می‌دانیم که شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران، در گذشته نیز دست به چنین اقداماتی زنده‌اند» و ایالات متحد آمریکا پاسخ به موقع به آن را حق خود می‌داند.

بر اساس گزارش‌های موجود، جمهوری اسلامی ایران از طریق نیروهای نیابتی خود تا کنون ١٢ حملۀ ایذائی با استفاده از پهپاد علیه منافع آمریکا در منطقه سازمان داده است.

این مجازات‌ها، دسترسی افراد یادشده را به دارائی‌های تحت حاکمیت قوانین آمریکا محروم می‌کند و هرگونه داد و ستد مالی از سوی شخصیت‌های حقیقی و حقوقی آمریکا با آنها را ممنوع می‌نماید.

جمهوری اسلامی ایران اعمال مجازات‌های تازه از سوی آمریکا را نشان «رفتار متناقض» این کشور دانست و آن را محکوم کرد. سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجۀ ایران، با اشاره به این مجازات‌ها گفت کشوری که از یکسو بر قصد بازگشت به برجام تاکید می‌کند و از سوی دیگر سیاست تداوم اعمال تحریم‌ها را در پیش می‌گیرد قابل اعتماد نیست. او دولت‌های آمریکا را از درک واقعیت‌های جمهوری اسلامی ایران «ناتوان» دانست و برقراری مجازات‌های تازه را تداوم رویکرد «شکست خوردۀ فشار حداکثری دولت ترامپ» توصیف کرد و گفت اینگونه اقدامات بر عزم ایران در دفاع از امنیت مردم خود اثری نخواهد گذاشت.

بکار گرفتن پهپاد توسط نیروهای وابسته به ایران بگفتۀ کارشناسان نظامی اینک مهمترین ابزار فشار از سوی جمهوری اسلامی علیۀ منافع عربستان، اسرائیل و آمریکا در منطقه به شمار می‌آید.

از همین رو، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجۀ آمریکا، روز گذشته تاکید کرد که این کشور برای جلوگیری از توسعه و اشاعۀ اینگونه سلاح‌ها توسط ایران از کلیۀ ابزارهای مناسب بهره خواهد گرفت و به این منظور در جهت ممانعت از دست یافتن این کشور به مواد و فناوری لازم در این زمینه اقدام خواهد کرد.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.