بشار اسد فرماندۀ نیروی قدس را به دلیل تحریک جنگ، قاچاق و نقض حاکمیت سوریه از این کشور اخراج کرد

پنجشنبه, 20ام آبان, 1400
اندازه قلم متن

حل بحران سوریه: با بشار اسد یا بدون بشار اسد؟

ساعاتی پس از ملاقات خود با وزیر امور خارجۀ امارات در دمشق، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، فرماندۀ نیروی قدس سپاه پاسداران را از سوریه اخراج کرد. رسانه های سعودی به نقل از منابع آگاه در کاخ ریاست جمهوری سوریه نوشتند که به دستور مستقیم بشار اسد فرماندۀ نیروی قدس سپاه پاسداران، سردار مصطفی جواد غفاری به اتهام تحریک جنگ ناخواسته در منطقه، نقض حاکمیت ملی سوریه، قاچاق کالا و اسلحه، فرار مالیاتی و سوءاستفاده از منابع طبیعی و اقتصادی سوریه از این کشور اخراج شده است.

به نوشتۀ خبرگزاری “العربیه”، بشار اسد از اقدام‌های فرماندۀ نیروی قدس سپاه پاسداران در سوریه ناراضی بوده و آنها را مصداق نقض حاکمیت ملی این کشور می‌دانسته است.

“العربیه” به نقل از منابع آگاه در کاخ ریاست جمهوری سوریه نوشته است که از جمله اقدام‌های سردار جواد غفاری در سوریه قاچاق کالا و ایجاد بازار سیاه اسلحه بوده است. به گزارش شبکۀ سعودی “الحدث”، دولت سوریه نیروهای ایرانی مستقر در این کشور را به فرار مالیاتی و سوءاستفادۀ شخصی از منابع طبیعی و اقتصادی سوریه متهم کرده است. همین منبع سپس افزوده است که در پی حملات مکرر نیروی هوایی اسرائیل سردار جواد غفاری اعتراف کرده که نیروهای ایرانی را در مناطقی مستقر کرده که مورد توافق دولت سوریه نبوده است. بر خلاف دستورهای رژیم اسد، فرماندۀ نیروی قدس در سوریه حملاتی را علیه اسرائیل و آمریکا انجام داده که می توانستند یک جنگ ناخواستۀ منطقه ای ایجاد کنند. از جملۀ این اقدامات، حملۀ پهپادی بیستم اکتبر گذشته به نیروهای آمریکایی در سوریه توسط شبه نظامیان وابسته به حکومت ایران بوده است.

یک منبع آگاه در دولت سوریه گفته است که اخراج سردار مصطفی جوادغفاری از سوریه به دستور مستقیم بشار اسد ضربه ای سنگین به دکترین فرماندۀ پیشین سپاه قدس، قاسم سلیمانی، و البته علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی است که هدفش سلطۀ تهران بر منطقۀ راهبردی میان ایران و لبنان بوده است.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.