محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت: احتمال قطع کامل پرداخت یارانه‌ها وجود دارد

یکشنبه, 21ام مهر, 1392
اندازه قلم متن

eghtesad

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران، می گوید که دولت حسن روحانی برای پرداخت یارانه‌های نقدی با هزار میلیارد تومان کسری بودجه روبروست و این کسری بودجه تنها با «افزایش قیمت‌ها» تامین خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدباقر نوبخت، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری و سخنگوی دولت، شنبه ۲۰ مهر در تلویزیون دولتی ایران گفت که دولت از طرف مجلس «موظف» به افزایش قیمت‌ها شده اما این موضوع تاکنون اتفاق نیفتاده است.

آقای نوبخت تاکید کرد که «چند دهک ثروتمند باید از قانون هدفمند کردن یارانه‌ها حذف شوند» و خواستار «برخورد عادلانه و منطقی» با این مسئله شد.

سخنگوی دولت درباره قطع کامل یارانه‌ها هشدار داده و گفته است: «اگر مطالبات به طور کافی صورت نگیرد، امکان روی دادن این اتفاق وجود دارد.»

او مجددا تاکید کرده که «از نظر دولت یازدهم باید کسانی که نیاز به یارانه دارند دهک‌هایشان مشخص شود.»

یارانه نقدی مهرماه، سومین نوبت از پرداخت نقدی یارانه‌ها در دولت یازدهم به ریاست حسن روحانی است.

سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام کرده است که یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی مهر ۱۳۹۲، از ساعت ۲۴ سه‌شنبه ۲۳ مهر، به حساب خانواده‌های ایرانی واریز می‌شود.

سخنگوی دولت، قبلا درباره افزایش قیمت حامل‌های انرژی، گفته بود که اگرچه قیمت سوخت گران نمی‌شود، اما قیمت آب، برق و گاز احتمالا افزایش خواهد یافت.

پیش از این اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی و محمدباقر نوبخت،‌ معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری، کسری بودجه دولت را بیش از ۷۰ هزار میلیارد تومان ارزیابی کرده بودند.

دولت ایران در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، یارانه‌ای که به مابه‌التفاوت قیمت حامل‌های انرژی، مواد غذایی و … اختصاص داده بود را حذف کرد و در مقابل مبلغی را به صورت ماهانه به حساب خانوارهای ایرانی پرداخت می‌کند.

آقای نوبخت در تلویزیون دولتی ایران تاکید کرده که «حذف سه دهک بالا از یارانه‌ها از نظر عدالت مقبول است» ولی این موضوع «به راحتی قابل اجرا نیست.»

سخنگوی دولت تاکید کرده است: «طبق قانون هدفمند کردن یارانه‌ها نباید مبلغ پرداختی به صورت مساوی در بین مردم توزیع شود، لذا باید دهک‌هایی که نیازمند دریافت یارانه هستند شناسایی شده و یارانه به آن‌ها پرداخت شود.»
از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.