نگرانی درباره ‘ورشکستگی’ فعالان صنعت گردشگری در ایران

یکشنبه, 30ام آبان, 1400
اندازه قلم متن
 
گردشگری

منبع تصویر،GETTY IMAGES

نگرانی‌ها درباره کسادی صنعت گردشگری در ایران ادامه دارد و مقامهای جمهوری اسلامی از جمله وزیر نهاد متولی این حوزه بی‌رونقی و مشکلات در این صنعت را تائید کرده‌اند؛ مشکلاتی که به ورشکستگی بعضی از صنایع مرتبط با گردشگری دامن زده است.

در تازه‌ترین اظهار نظرها در این باره، عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری ایران گفته “حال گردشگری خوب نیست” و “باید به این بیمار شوک بدهیم تا احیا شود.”

نمایندگان اتاق بازرگانی ایران امروز در نشستی با آقای ضرغامیارقام مایوس کننده‌ و تصویر تیره‌ای در این باره ارائه کردند.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران گفته: “بی توجهی به ظرفیت‌های عرصه گردشگری در کنار مشکلاتی که تحریم و کرونا به وجود آورده‌اند، باعث شده بسیاری از فعالان صنعت گردشگری ایران در آستانه ورشکستگی قرار بگیرند.”

او به نقل از گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری سهم گردشگری از اقتصاد ایران را ۴/۲ درصد اعلام کرده و آن را نسبت به حتی بسیاری از کشورهای منطقه “بسیار پایین” توصیف کرده است.

سهم صنایع مرتبط با گردشگری از اشتغال در ایران حدود ۶/۵ درصد برآورد شده است.

بنابر اعلام کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران، بر اساس برآوردها “ورود هر گردشگر خارجی به ایران، حدود هزار دلار ارزآوری برای کشور دارد.”

ایران در سال‌های اخیر در تلاش بوده تا با جلب گردشگران خارجی، دست‌کم بخشی از درآمدهای ارزی خود را که با تحریم‌های آمریکا از بین رفته بازیابی کند؛ از جمله این اقدامات می‌توان به لغو یک طرفه ویزا برای اتباع برخی کشورها مثل چین اشاره کرد.

طی حدود دو سال اخیر مشکلاتی جهانی نظیر شیوع کرونا وضعیت گردشگری در ایران را هم بدتر کرده است؛ با شیوع کرونا در ایران این صنعت بیش از پیش از سکه افتاد و بسیاری از مراکز اقامتی تعطیل و راهنمایان تور بیکار شدند.

معاونت گردشگری در تابستان امسال گزارشی درباره خسارات بخش گردشگری منتشر کرد که بازه زمانی اسفندماه سال ۹۸ تا بهار ۱۴۰۰ را در برمی‌گیرد.

بر این اساس، بیش از ۲۸ هزار میلیارد تومان خسارت مالی فقط به مراکز اقامتی وارد شده و بیش از ۲۱ هزار نفر هم در این بخش بیکار شده‌اند.

دفاتر خدمات مسافرتی با بیش از یک‌هزار میلیارد تومان خسارت و بیش از شش‌هزار نفر بیکار، دومین گروه زیان‌دیده در صنعت گردشگری از دوران کرونا اعلام شده‌اند.

رییس جامعه هتلداران ایران در شهریور ماه میزان خسارت مالی کرونا به هتل‌های ایران را ۲۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد.

اتفاقات پس از اسفند به بیکاری گسترده‌ای در صنایع وابسته به گردشگری منجر شد که ممکن است مدتها ادامه یابد.

منبع تصویر،GETTY IMAGES

 
توضیح تصویر،

شیوع کرونا به بیکاری گسترده‌ای در صنایع وابسته به گردشگری منجر شد

 

در سال‌های اخیر شهروندان عراقی عموما بیشترین تعداد گردشگران ورودی به ایران را تشکیل داده‌اند؛ این گردشگران عموما با هدف زیارت یا درمان پزشکی به کشور همسایه می‌آیند که در سال‌های اخیر گشت و گذار هم در قالب تور هم به این مجموعه اضافه شده است.

با همه تلاشهای ایران بعد از انقلاب برای توسعه صنعت توریسم و رونق این بخش در دولت‌های مختلف، این کشور در مقایسه با کشورهایی نظیر ترکیه توفیق چندانی نداشته یکی از دلایل آن محدودیت‌های اجتماعی، احساس ناامنی و تنش‌های سیاسی جمهوری اسلامی در عرضه جهانی است.

به غیر از جذب گردشگر، ایران در جذب سرمایه‌های خارجی هم ناموفق بوده است.

هیئت وزیران دولت ایران تابستان دو سال پیش (۱۳۹۸) مصوبه اعطای مجوز اقامت پنج‌ساله به سرمایه‌گذاران خارجی را ابلاغ کرد که بر اساس آن اتباع خارجی که حداقل ۲۵۰ هزار دلار (یا معادل آن به ارزهای دیگر) در ایران سرمایه‌گذاری کنند می‌توانند مجوز اقامت پنج ساله در این کشور دریافت کنند.

اما این طرح موفقیت چندانی نداشت و به گفته بابک دین‌پرست، یکی از معاونان وزارت کشور ایران درخواستی در این زمینه مطرح نشده است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.