بازداشت یک شهروند بهائی در شیراز؛ فرهاد ثابتان: امسال بیش از ۵۰ بهائی بازداشت شد‌‌ه‌اند

چهارشنبه, 3ام آذر, 1400
اندازه قلم متن
پدرام عبهر، شهروند بهائی ساکن شیراز است که این هفته بازداشت شد.

فرهاد ثابتان،‌ سخنگوی جامعه جهانی بهائی، روز سه‌شنبه ۲ آذر ماه در گفت وگو با صدای آمریکا خبر بازداشت پدرام عبهر،‌ شهروند بهائی ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی را تایید کرد و گفت، آقای عبهر روز یکشنبه ۳۰ آبان ماه در مسیر شیراز به بوشهر بازداشت و روز سه‌شنبه ۲ آذر ماه از شیراز به تهران منتقل شده است.

به گفته آقای ثابتان، منزل مسکونی پدرام عبهر مورد تفتیش قرار گرفته است و او در حال حاضر به مکانی نامعلوم در تهران منتقل شده است.

فرهاد ثابتان در رابطه با روند این بازداشت به صدای آمریکا گفت، روز یکشنبه اتوبوسی که این شهروند بهائی با آن قصد سفر به شهر بوشهر را داشت، برای مدتی کوتاه توقف کرد. در همان زمان این اتوبوس توسط سه خودرو ناشناس و دست‌کم ۱۳ مامور امنیتی محاصره شد و این نیروهای آقای عبهر را بازداشت و به شیراز منتقل کردند.

وی افزود،‌ پدرام عبهر پس از انتقال به شیراز، نخست به خانه والدین خود برده شد. پس از تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم و مدارک شخصی از جمله سند منزل، گذرنامه، ‌تمامی کتاب‌های مربوط به جامعه بهائی، گوشی موبایل، و لپ تاپ در نهایت به یک بازداشتگاه امنیتی منتقل شد.

فرهاد ثابتان با اشاره به این که از دلیل بازداشت، اتهامات انتسابی، و نهاد بازداشت‌کننده ‌این شهروند بهایی اطلاعاتی در دست نیست، به صدای آمریکا گفت این شهروند بهایی از زمان بازداشت تا به امروز تنها یک بار اجازه تماس با پدر و مادر خود را داشته است.

سخنگوی جامعه جهانی بهائی در ادامه دلیل بازداشت شهروندان بهائی در ایران را اعتقاد به دیانت بهائی اعلام کرد.

در ماه‌های اخیر اخبار متعددی از افزایش فشار به شهروندان بهایی، از جمله تخریب منزل چند شهروند بهائی در روستای بخش چهاردانگه شهرستان ساری، مصادره زمین‌های شهروندان بهائی در استان سمنان، و بازداشت دیگر شهروندان بهایی توسط صدای آمریکا منتشر شده است.

فرهاد ثابتان می‌گوید جمهوری اسلامی تا به امروز دلیل خاصی برای سرکوب و آزار شهروندان بهایی در ایران ارائه نداده است.

 


آقای ثابتان افزود: «اتهاماتی که همیشه به شهروندان بهایی زده می‌شود، اتهامات بی‌اساسی است که از طرف جامعه بهایی رد می‌شود، اتهاماتی از جمله اخلال در امنیت ملی، جاسوسی یا تجمعات غیر قانونی.»

به گفته سخنگوی جامعه جهانی بهائی، در سال گذشته بیش از ۱۰۰ شهروند بهایی و امسال نیز تاکنون بیش از ۵۰ شهروند بهائی در ایران بازداشت شد‌‌ه‌اند.

وی تاکید کرد که بهاییان هیچ جرمی در ایران مرتکب نشدند که در قوانین مدنی ایران ثبت شده باشد و تا به امروز هیچگونه مدرکی هم از سوی مقامات جمهوری اسلامی ارائه نشده است که نشان دهد شهروندان بهائی امنیت کشور را بر هم زده‌اند.

هشدار جامعه جهانی بهائیان نسبت به خطر مصادره املاک شهروندان بهائی در ایران

بهائیان به عنوان بزرگ‌ترین اقلیت دینی غیرمسلمان در ایران، در چهار دهه گذشته با آزار و سرکوب حکومت جمهوری اسلامی روبرو بوده‌اند. محرومیت از تحصیل در دانشگاه‌ها و داشتن مشاغل دولتی، محرومیت از برگزاری مراسم مذهبی، بازداشت، زندان، و اعدام از جمله مواردی هستند که جامعه بهائی ایران در چهار دهه گذشته متحمل شده است.

جامعه جهانی بهائی ۱۸ تیرماه سال جاری در یک اطلاعیه با تاکید بر بیش از چهار دهه نفرت پراکنی حکومت جمهوری اسلامی علیه بهائیان ایران اعلام کرد که «پروپاگاندای حکومت» علیه بهائیان وارد مراحل جدیدی شده و «پیچیدگی و میزان آن به شدت افزایش یافته است.»

جامعه جهانی بهائی می گوید جمهوری اسلامی نفرت پراکنی علیه بهائیان ایران را سازماندهی می کند. آرشیوجامعه جهانی بهائی از «سازماندهی نفرت» توسط حکومت ایران ابراز نگرانی کرد

مقامات ایران به طور معمول اتهام بهائیان را ارتباط با اسرائیل و جاسوسی برای این کشور عنوان می‌کنند، چرا که بسیاری از زیارتگاه‌های مهم بهائیان در اسرائیل واقع شده است. جامعه جهانی بهائی با رد این گونه اتهام‌ها همواره یادآوری کرده است که اماکن و زیارتگاه‌های بهائیان از چند دهه پیش از شکل‌گیری کشور اسرائیل در آن منطقه واقع شده‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.