۲۵ سال از حیات وحش منطقه حفاظت شده سفیدکوه ازنا پذیرایی می‌کنم

سه شنبه, 9ام آذر, 1400
اندازه قلم متن
۲۵ سال از حیات وحش منطقه حفاظت شده سفیدکوه ازنا پذیرایی می‌کنم

ایسنا/لرستان یک کشاورز همیار محیط زیست در لرستان گفت: ۲۵ سال است از حیات وحش منطقه حفاظت شده سفیدکوه ازنا پذیرایی می‌کنم.

ولی خلیلی از اهالی روستای زرنان ازنا در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: مزرعه‌ای داریم که درحاشیه منطقه حفاظت شده محیط زیست قرار دارد، که در آن تنوع حیات وحش وجود دارد که شامل بز، کل، میش، بره، گراز و … هستند.

وی ادامه داد: بخاطر وجود مزرعه و چشمه آب در این منطقه حیات وحش تردد دارند.

این کشاورز همیار محیط زیست در لرستان با بیان اینکه ۲۵ سال از این حیات وحش نگهداری می‌کنم، وسعت  گفت: امسال بخاطر کم‌بارشی در ارتفاعات این منطقه، مقداری صحرا خشک بود و آب کم بود و در این مزرعه کشت لوبیا انجام شده بود، این موجودات به سمت کشتزار می‌آمدند و از لوبیا و یونجه ارتزاق می‌کردند و چرا می‌کردند.

خلیلی با بیان اینکه مساحت  مزرعه‌ام ده هکتار است که پنج هکتار کشتزار  است و در آن کشاورزی انجام می‌دهم و پنج هکتار آن هم باغ است، بیان کرد: البته  این حیات وحش خسارتی به محصول وارد کردند اما ایرادی ندارد چون به آنها علاقمند هستیم.

وی افزود: در حال حاضر که کشت‌ها جمع‌آور شده به باغ می‌آیند و روزانه دو سه مرحله و هر دفعه‌ای ۴۰ راس، گروه گروه  برای خوردن آب به باغ و چشمه مزرعه می‌آیند.

این کشاورز همیار محیط زیست در لرستان گفت: در دره قرار داریم و نگهبان گذاشتیم و اصلا اجازه نمی‌دهیم کسی برای شکار بیایند.

خلیلی گفت: مساحت این منطقه حفاظت شده ۲۵ هزار هکتار است و در قسمتی که ما حضور داریم امنیت لازم وجود دارد.

وی با بیان اینکه در فصل سرما برای آنان علوفه  تهیه می‌کنیم، اظهار کرد: به کارگران مزرعه تاکید می‌کنیم که آزاری به این گونه‌ها نرسانند.

به گزارش ایسنا، لرستان سه درصد وسعت کشور را داراست و ۲۵ درصد تنوع زیستی و گیاهی کشور در این استان وجود دارد و پناهگاه حیات وحش سفید کوه ازنا مامن اصلی قوچ و میش ۲۵ هزار هکتار وسعت دارد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.