طوفان نمک در راه تبریز و ارومیه

چهارشنبه, 10ام آذر, 1400
اندازه قلم متن

استان‌وایرـ  با رسیدن طوفانی که در استانبول ترکیه خسارت‌های جانی و مالی بزرگی به‌همراه داشت، به خاک ایران، مقامات محیط زیست ایران از راه افتادن طوفان نمک دست کم در دو استان آذربایجان غربی و شرقی خبر داده‌اند.

روز چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰، رسانه‌های ایران ضمن اعلام این خبر نوشته‌اند که این طوفان نمک به دلیل وزش باد بر بستر خشک دریاچه ارومیه است که اکنون بخش وسیعی از آن به نمک‌زار تبدیل شده است.

«حجت جباری»، سرپرست مرکز مدیریت هماهنگی و ارزیابی احیای دریاچه ارومیه به خبرگزاری رکنا گفته است: «هم اکنون استان‌های آذربایجان غربی و شرقی درگیر وزش باد شدید شده‌اند و متاسفانه در بخش‌هایی از حاشیه دریاچه ارومیه شاهد به پا خواستن نمک از بستر خشک دریاچه هستیم و در این شرایط احتمالا تا ساعاتی دیگر طوفان نمک به پا خواهد شد.» 

همزمان با اعلام این خبر، ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان از خیزش گرد و غبار و نمک در اثر وزش باد شدید در این دو استان دارند.

با این‌حال، خبرگزاری صدا و‌سیمای ایران، به نقل از مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی این اخبار درباره طوفان نمک را تکذیب کرده است.

«حسن عباس‌نژاد» همچنین گفته است: «از دیشب وزش بادهای نسبتا شدید در مناطق مختلف استان موجب ایجاد گرد و غبار شده است اما گزارشی از منشا نمکی بودن این گرد و خاک برخاسته از زمین گزارش نشده است.»

طوفانی که گفته می‌شود در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی طوفان نمک به‌پا خواهد کرد، روز دوشنبه ۸ آذرماه در استانبول ترکیه جان دست‌کم ۴ نفر را گرفت و ده‌ها نفر را زخمی کرد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.