فریدون عباسی: مردم صرفه جویی کنند تا بتوانیم گازوئیل صادر کنیم

چهارشنبه, 10ام آذر, 1400
اندازه قلم متن

اگر مازوت نسوزانیم، کشور خاموش می‌شود/ باید آلودگی را تحمل کنیم

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: مردم را از مصرف سوخت مازوت در نیروگاهها و صنایع نترسانیم؛ اگر زمانی که گاز کم داریم، مازوت مصرف نکنیم ۲۵درصد کشور در خاموشی فرو‌ می رود.
 
آفتاب‌‌نیوز :

فریدون عباسی با بیان این مطلب و با اشاره به آلودگی هوای تهران افزود: آلودگی هوای تهران در زمان سرد شدن هوا پدیده‌ای فیزیکی است. در حال حاضر انواع و اقسام موتور خانۀ گازوئیلی و گازی فعالیت می‌کنند و انواع موتور سیکلت‌ها در تردد است.

وی گفت: کامیون‌های فرسودۀ دودزا شب‌ها اجازه تردد دارند در حالی که اگر روز در خیابان‌ها باشند، شاید آلودگی کمتر از شب باشد. این عوامل باعث آلودگی هوای تهران می‌شود و وقتی هوا سرد باشد و باد هم نیاید این آلودگی پایین می‌ماند و برای همین از حد مجاز خارج می‌شود. ما باید دو کار را همزمان انجام دهیم تا بتوانیم وقتی از مازوت استفاده می‌کنیم، آلودگی ایجاد نکند. اول این که، وزارت نفت شروع کند و در مدت زمان مشخص عناصر ناخالص مازوت را به زیر استاندارد برساند؛ مثلا گوگرد را از ۳ تا ۶ درصد باید به نیم درصد برسانیم، حتی برای کشتی‌ها که در اقیانوس رفت و آمد دارند هم این استاندارد باید رعایت شود. وزارت نفت هم باید تلاش کند که ناخالصی‌های نفت کوره را پایین بیاورد و دوم آن که، وزارت نیرو باید به نیروگاه‌ها دیکته کند که از فیلتر استفاده کنند.

نماینده کوهچنار و کازرون در مجلس شورای اسلامی گفت: الان ما باید مدیریت کنیم که مازوت در نیروگاه‌هایی که دور از مناطق مسکونی است، استفاده شود. استفاده از مازوت اجتناب‌ناپذیر است و فقط باید آن را مدیریت کنیم. در حال حاضر وزارت نفت و نیرو نمی‌توانند این ناخالصی‌های مازوت را بگیرند و از فیلتر استفاده کنند، پس به مردم توصیه می‌کنیم اگر به فکر محیط زیست هستند مدیریت مصرف داشته باشند و خودشان مصرف گاز را پایین بیاورند تا گاز به نیروگاه‌ها و صنایع برسد و ما این مقدار متضرر نشویم.

عباسی با تاکید بر صرفه جویی در مصارف خانگی گفت: زمانی که هوا سرد می‌شود بیشترین مصرف انرژی در مصارف خانگی است و برای تامین گاز مردم، گاز نیروگاه و صنایع را قطع می‌کنند، چراکه نمی‌شود مردم را در سرما رها کرد. در شرایط امروز باید مردم به اقتصاد کشور کمک کنیم و صرفه جویی در مصرف انرژی داشته باشند تا بتوانیم گازوییل صادر کنیم.

عباسی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر چند درصد از صنایع و نیروگاه‌ها در تهران از مازوت استفاده می‌کنند گفت: صنایع در تهران زیاد از مازوت استفاده نمی‌کنند، بلکه از گاز و گازوییل استفاده می‌کنند. من موافق سوزندان گازوییل هم نیستم و معتقدم باید از مازوت استاندار استفاده شود. اگر گرما می‌خواهیم و می‌خواهیم زنده بمانیم باید آلودگی را نیز مقداری تحمل کنیم.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.