«کشف ۲۲۲ هزار دستگاه» استخراج رمزارز در ایران؛ مصرف مراکز غیرمجاز «معادل یک نیروگاه هزارمگاواتی» است

چهارشنبه, 10ام آذر, 1400
اندازه قلم متن

آرشیو

یک مدیر شبکه برق ایران می‌گوید تاکنون «حدود ۲۲۲ هزار» دستگاه استخراج غیرمجاز ارز دیجیتال در این کشور شناسایی و کشف شده است.

به گزارش روز سه‌شنبه ۹ آذر رسانه‌های ایران، مصطفی رجبی مشهدی تعداد مراکز غیرمجاز شناسایی‌ شده استخراج رمزارز را «۵ هزار و ۸۰۰ مرکز» اعلام کرد که مصرف برق آنها «حدود ۶۴۰ تا ۶۵۰ مگاوات، یعنی معادل یک نیروگاه هزارمگاواتی است.»

سخنگوی صنعت برق همچنین هشدار داد کسانی که به طور غیرمجاز رمزارز استخراج می‌کنند، در صورت شناسایی، علاوه بر «مجازات مالی»، اشتراک برق آنها نیز قطع می‌شود و «دیگر امکان استفاده از شبکه برق عمومی را نخواهند داشت.»

صدای آمریکا پیش از این به نقل از یک کارشناس، گزارش داد در حالی که بحران قطعی مکرر برق زندگی مردم ایران را با مشکلات جدی روبه‌رو کرده و به مراکز درمانی و تاسیسات تولیدی کشور آسیب‌ زده، ماینرها (استخراج‌کنندگان رمزارزها) با استفاده از برق مجانی شهرک‌های صنعتی به طور مخفیانه رمزارز استخراج می‌کنند.

همچنین پیش از این گزارش‌هایی مبنی بر رد پای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شرکت‌های چینی در مصرف برق ایران برای استخراج بیت‌کوین و سایر رمزارزها منتشر شده است.

مقامات در ایران پیش از این با ابراز نگرانی نسبت به تأمین برق زمستان گفته بودند از استخراج غیرمجاز رمزارز جلوگیری خواهند کرد.

پیش‌تر، چند ماینر غیرمجاز در ساختمان بورس تهران پیدا شد که برکناری رئیس این سازمان را در پی داشت و پس از آن رجبی مشهدی اعلام کرد به تلاش برای کشف دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال حتی «در خانه‌های روستایی» نیز در دستور کار قرار گرفته است.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، ۲۷ مهر خواستار بازنگری در قوانین استخراج رمزارز شد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید رمزارزها ممکن است اثربخشی تحریم‌های آمریکا را تضعیف کنند.

از: صدای آمریکا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.